Forum

Już wkrótce
  • "Suicide Squad Isekai" 1x07 na Max - 25 lip 2024,
  • "Nightwing: Rycerz w Bludhaven" (WKDCBiZ) - 31 lip 2024,
  • "Suicide Squad Isekai" 1x08 na Max - 01 sie 2024,
  • "Batman: Caped Crusader" w Prime Video - 01 sie 2024,
KRYZYS TOŻSAMOŚCI

Data wydania: 22 kwietnia 2015
Scenariusz: Brad Meltzer
Rysunki: Rags Morales
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor, kredowy
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 180 x 275 mm
Ilość stron: 264
Wydawca: Egmont Polska
Wydawca oryginalny: DC Comics
Cena: 89,99 zł

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

W ramach DC Deluxe, nowej kolekcji Klubu Świata Komiksu, przedstawiamy legendarny Kryzys tożsamości, którego zeszytowe wydanie osiągało w USA rekordowe nakłady. “Popularny autor thrillerów prawniczych Brad Meltzer jako scenarzysta tego komiksu pokazał superbohaterstwo od zupełnie innej strony. Czy bohaterowie w kostiumach mają czego się bać? Czy ich bliscy są bezpieczni? Jak daleko można posunąć się w ich obronie? Kryzys tożsamości to wstrząsająca opowieść o cenie bycia bohaterem, o cierpieniu i trudnych wyborach, w których każde możliwe wyjście jest złe. To komiks w którym superbohaterowie płaczą, w którym zamordowana zostaje ciężarna kobieta, w którym Liga Sprawiedliwości okazuje się wcale nie taka sprawiedliwa, nawet wobec własnych członków” – napisał w posłowiu do albumu Kamil Śmiałkowski.

DC Deluxe: Kryzys tożsamości – recenzja

Świat herosów DC kryzysem stoi. Największym z nich był oczywiście Kryzys na nieskończonych ziemiach, który sporo namieszał w tytułach DC Comics w połowie lat 80–tych. Dyskusje, czy całe uniwersum wyszło z tego wydarzenia silne i uporządkowane, czy wręcz odwrotnie, wśród fanów trwają do dziś. Potem nastąpił Kryzys nieskończoności, a nawet Kryzys czasu zwany także Godziną zero. Owe kryzysy to nic innego jak długie, rozpisane na wiele tytułów crossovery, które w większym lub mniejszym stopniu zmieniały przed kryzysowe status quo w większości wydawanych tytułów. W 2004 roku czytelnicy poznali historię zatytułowaną Kryzys tożsamości.

Recenzowany tytuł, to komiksowy kryminał/thriller osadzony w świecie super bohaterów, napisany przez poczytnego pisarza Brada Meltzera (znanego również w Polsce). Scenarzysta prezentuje nam z pozoru typową historię kryminalną. Oto ciężarna żona jednego z herosów Elongated Mana zostaje zamordowana. To wydarzenie wstrząsa społecznością zamaskowanych mścicieli. Na światło dzienne wychodzą mroczne tajemnice członków Ligi Sprawiedliwości.

To jedna z niewielu historii, w której sam Batman stał się ofiarą manipulacji, a wielu herosów zostało oszukanych przez własnych przyjaciół. Nie jest to typowa opowieść, gdzie kobiety i mężczyźni w trykotach rozprawiają się ze złoczyńcami. Oczywiście jest parę potyczek, ale nie one są tu najważniejsze, lecz to co się za nimi kryje. Meltzer stworzył jedną z najbardziej emocjonalnych opowieści o herosach z panteonu DC. Jest to w równym stopniu dramat obyczajowy co thriller psychologiczny. Całą opowieść warto przeczytać parę razy, ponieważ nie jest ona tylko prostą rozrywką i po powtórnej lekturze zyskuje jeszcze bardziej. Ta opowieść graficzna jest niczym dobry trunek. Trzeba się rozsmakować w tym siedmioczęściowym dramacie. Gdy już nasycimy zmysły jego bukietem, wszystkimi emocjonalnymi smaczkami i niuansami, odpowiedź na pytanie kto zabił może lekko rozczarować. Ale jest to jedyny zarzut, który mam do fabuły i nie wpływa na odbiór całości.

Szczegółowe i realistyczne rysunki Ragsa Moralesa, świetnie oddają emocje towarzyszące bohaterom. Styl rysownika poznaliśmy już w trakcie lektury Supermana z New 52. Jego rysunki pasują do pełnych emocji historii obyczajowych, choć widać że artysta ma problemy z ilustrowaniem scen akcji. Postaci w ruchu wyglądają dość sztywno. Okładki zeszytów i wydania zbiorczego stworzył Michael Turner.

Kryzys tożsamości to jeden z nielicznych albumów komiksowych, w którym udało się wejść w głąb duszy amerykańskich herosów i zmienić nasze (czytelników) ich postrzeganie. To oczywiście zasługa perfekcyjnie dobranego duetu scenarzysta/rysownik.

Jest to jeden z najładniej wydanych albumów jaki stoi na mojej półce. Obwoluta, twarda płócienna okładka i estetyka wydania sprawia, że album można spokojnie nazwać ekskluzywnym. Trzydzieści stron dodatków, dzięki którym dogłębnie poznajemy proces twórczy zadowolą najbardziej wybrednego fana komiksu. Nawet jeżeli sama historia Was nie do końca przekona, warto mieć ten album na półce bo jest po prostu pięknie wydany.

Ocena: 5 nietoperków

Recenzował: Bullet

Wydanie powstało na podstawie komiksu: IDENTITY CRISIS.


 
za
dni
0
7
godzin
2
1
minut
1
3
sekund
4
0


za
dni
7
1
godzin
2
1
minut
1
3
sekund
4
0

Kalendarium

Sonda

Największym błędem była rezygnacja z

Zobacz wyniki