Forum

Już wkrótce
 • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
 • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
 • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
 • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,

Tytuł odcinka: "WAR"
Pierwsza data emisji: 9 lutego 2013
Reżyseria: Mel Zwyer
Scenariusz: Jon Weisman
Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...
Obsada:
Keith David
Miguel Ferrer
Crispin Freeman
Phil LaMarr
Eric Lopez
Jesse McCartney
Masasa Moyo
Nolan North
Kevin Michael Richardson
Alyson Stoner
Michael T. Weiss
Mongul
Vandal Savage, Tribune
Arsenal, Galet Dasim
Green Beetle, Ambassador, Aquaman
Blue Beetle
Nightwing
Bumblebee, Cat Grant, Scientist
Superboy, Superman
Guardian, Green Lantern, Martian Manhunter
Batgirl
Captain Atom


Zdobywca z innego świata z dziką kartą przystępuje do międzygalaktycznej gry o władzę, a do puli wrzuca Ziemię.

Zdecydowanie najlepszy odcinek od dłuższego czasu, a co najbardziej zaskakujące po przeczytaniu opisu w ogóle nie spodziewałem się tak dobrej historii. Zacznijmy jednak od samego początku. Po długiej nieobecności wreszcie mamy okazję dowiedzieć się co dzieje się u oskarżonych przez międzygalaktyczny trybunał Justice League. Dobrze jest zobaczyć starych bohaterów, ale trochę szkoda, że nie mają oni do odegrania większej roli. Poznajemy za to reakcję innych kosmicznych ras na pojawienie się Reach na Ziemi.

Główny wątek to Mongul, który zagraża Ziemi. Do jej obrony zostają zmobilizowane wszystkie siły superbohaterów. Pojawia się m.in. dawno niewidziany Dr. Fate, a młodzi bohaterowie w towarzystwie swoich starszych kolegów znów ratują świat. Walka ze wspólnym wrogiem połączyła nie tylko dowództwa sił wojskowych Ziemi i Justice League, ale także Reach, które odsłoniło część swojego prawdziwego oblicza. Teraz wszyscy już wiedzą, że nie przybyli oni w celach pokojowych i ukrywali potężną flotę. Jak na to zareagują przywódcy Ziemi? Tego dowiemy się z kolejnych odcinków.

Chociaż w walce z Mongulem bierze udział wiele bohaterów, to Nightwing pozostaje w centrum dowodzenia na Watchtower. Dick stara się nad wszystkim zapanować, ale nie biorąc udziału w walce wiele go omija. Na jego miejscu Batman nie dałby się tak podejść Blue Beetle’owi, już poprzednie wydarzenia powinny wzbudzić wątpliwości, zwłaszcza wiedząc o wizji przyszłości, z której przybył Impuls. Obserwując plan Nightwinga związany ze szpiegowanie Light wydawałoby się, że bohater jest już gotowy na wszystko. Sprawa z Blue Beetle’em pokazuje jednak, że ponownie nie udało mu się zapobiec działalności kreta w Drużynie. Batmana nikt nie jest wstanie zastąpić.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q
CIEKAWOSTKI I UWAGI:
 • Tytuł odcinka "War” odnosi się do Warworld, którym Mongul chce zniszczyć Ziemię i tym samym wypowiada jej wojnę. Wydarzenia odnoszą się także do wojny do jakiej może dojść po tym jak odkryta zostaje flota Reach.
 • Różnica pomiędzy strefami EDT (Eastern Daylight Time) i UTC (Universal Time Clock) wynosi 4 godziny. Kiedy Captain Atom rozmawia z Mongulem pokazany jest czas 6:59 EDT.W następnej scenie akcja rozgrywa się na Warworld i podany czas to 12:00 UTC. Podany czas byłby właściwy dla strefy EST (Eastern Standard Time).
 • Odcinek luźno oparty jest na komiksowej historii DC Comics Presents #28. Mongul, który mentalnie kontrolował Warworld musiał się zmierzyć z Supermanem i Supergirl. Para bohaterów wywołała pożar i tak przeciążyła system, że Mongul został unieszkodliwiony.
 • Kiedy Mongul łapie Superboya i drwi z jego supermocy, znika jego prawy rękaw.
 • Kiedy Blue Beetle atakuje swoją soniczną bronią bohaterów na moment gdzieś znika Batgirl.
 • Wypowiedź Mongula na temat miłosierdzia to aluzja do komiksowej broni łotra - Black Mercy.
 • W odcinku pojawiają się Wondergirl, Adam Strange, Batman, Beast Boy, Black Beetle, Black Canary, Captain Marvel, Doctor Fate, Hawkman, Hawkwoman, Icon, Impulse, Robin, Rocket, Wonder Woman, ale nie mają żadnych kwestii dialogowych


CYTATY:

Mal: It's great we're finally spending a little quality time together. Karen?
Karen: Sorry, I'm a little preoccupied... with the second moon in the sky!

Blue Beetle: (przez radio) The Warworld knows we're here.
Guardian: Fine by me. I like the attention. At least a big alien death moon notices when I'm around.
Bumblebee: Was that a slam... on me?! In the middle of a mission?
Guardian: Woman, when are you not in the middle of a mission?!


           
           
           
           
           


Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"