Jedną z fraz która kojarzy się z Riddlerem jest “Riddle Me This”. Ale kiedy złoczyńca po raz pierwszy wypowiedział te słowa?

Riddler zadebiutował w 1948 roku w “Detective Comics #140” (autorzy Bill Finger, Dick Sprang i Charles Paris). Co ciekawe w debiucie złoczyńcy nie było zbyt wiele zagadek. Riddler bardziej interesował się łamigłówkami. Na przykład zmuszając Batmana do wypełnienia ogromnej krzyżówki, czy do ułożenia gigantycznej układanki. Riddler przez wiele lat chociaż nikogo nie zabijał to nie przejmował się życiem postronnych osób jak chociażby gdy zagadkę dla Batmana i Robina zamieścił na ciężarówce bez kierowcy, którą wypuścił na ulice Gotham City.

Interesujące jest, że może się wydawać, że Riddler ginie pod koniec swojego pierwszego występu, ale wyraźnie ma to na celu wprowadzenie do jego następnego pojawiania, które nastąpiło dwa numery później. Bill Finger wiedział, że sprowadzi Riddlera z powrotem, gdy tylko napisał pierwszą historię, ale potem po prostu nie używał tej postaci przez ponad dekadę!

W tym drugim występie, Riddler wykorzystał publiczne zagadki w ramach konkursu, który miał na celu zgromadzenie wielu ludzi w określonym miejscu w określonym czasie, aby odwrócić ich uwagę od jego zbrodniczych zamiarów.

Później po raz pierwszy bezpośrednio w formie werbalnej daje zagadkę Batmanowi, mówiąc po prostu, “O to zagadka dla ciebie”.

Riddler następnie zniknął na prawie DWADZIEŚCIA LAT, zanim Julius Shwartz przejął funkcję redaktora serii “Batman” w latach 60. i powierzył tytuł scenarzyście Gardnerowi Foxowi. Prawdopodobnie Fox przejrzał poprzednie numery w poszukiwaniu pomysłów i znalazł Riddlera, który powrócił w 1965 roku w “Batman #171” (autorzy: Gardner Fox, Sheldon Moldoff i Joe Giella).

Słynny numer był jednym z komiksów, które William Dozier czytał podczas opracowywania serialu “Batman”, dlatego zaadaptowano go na potrzeby pierwszego odcinka serialu z Adamem Westem.

W numerze Riddler dostarcza swoje zagadki Batmanowi, zapisując je na kartkach papieru.

Jedna z zagadek to, “Jest trzech facetów na łodzi z czterema papierosami, ale bez zapałek, więc jak mogli palić? – Wyrzucili jeden z papierosów za burtę i łódź stała się zapalniczką.”

Osiem numerów później, w historii Foxa, Moldoffa i Gielli, Riddler zostawia bohaterom kolejną zapisaną zagadkę.

Co więc z frazą “Riddle Me This”?

W pierwszym odcinku serialu TV “Batman”, który był wierną adaptacją historii z “Batman #171” nie pomijając żartu z zapalniczką. W wersji serialowej zagadka zostawiona jest w postaci nagrania i zawiera formułkę “Riddle me this”.

Wtedy po raz pierwszy wyrażenie te zostało użyte przez Riddlera. Jeśli zaś chodzi o komiksowy debiut to doszło do niego jeszcze w 1966 roku, w “Brave and the Bold #68” (autorzy Bob Haney, Mike Sekowsky i Mike Esposito). Numer wyraźniej odnosi się do sukcesu serialu i nie zabrakło słynnego powiedzonka.

Od tego momentu stała się ona stałym zwrotem Riddlera. Chociaż nie korzystano z niej tak często w komiksach jak w serialu TV, czy w filmie “Batman Forever”, nie zabrakło do także w “The Batman”, chociaż w tym przypadku nie pada ono z ust Riddlera.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

za
dni
1
2
6
godzin
0
9
minut
2
9
sekund
0
1
Kalendarium
Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):

Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):