10 listopada w wieku 66 lat po krótkiej walce z rakiem zmarł Kevin Conroy. Aktor na zawsze zapisał się w pamięci fanów Batmana, jako głos Bruce’a Wayne’a/Batmana w licznych produkcjach z bohaterem Gotham City, w tym “Batman: TAS”, filmach animowanych i seriach gier “Arkham Asylum”.

Conroy miał też okazję zagrać starszego Bruce Wayne’a w jednym odcinku “Batwoman” w ramach crossoveru “Crisis on Infinite Earths”.

Uznany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, Conroy zyskał niezrównaną sławę aktorstwa głosowego jako tytułowa postać w przełomowym serialu “Batman: The Animated Series” (1992-1996). Jako kwintesencja głosu Batmana ustanowił nie do pokonanie rekordy, wprowadzając Superbohatera do animowanego życia w blisko 60 różnych produkcjach, w tym w 15 filmach – począwszy od uznanego “Batman: Mask of the Phantasm”; 15 seriali animowanych, obejmujących prawie 400 odcinków i ponad 100 godzin programów telewizyjnych; a także dwa tuziny gier wideo. Conroy pojawił się również jako aktor w roli Bruce’a Wayne’a w crossoverze Arrowverse 2019-2020 „Crisis on Infinite Earths”.

„Kevin był kimś znacznie więcej niż aktorem, którego miałem przyjemność obsadzić i reżyserować – był moim drogim przyjacielem przez ponad 30 lat, którego dobroć i hojny duch nie znały granic” – powiedziała kierowniczka obsady Andrea Romano. „Ciepłe serce Kevina, rozkosznie głęboki śmiech i czysta miłość do życia będą ze mną na zawsze”.

„Kevin był perfekcją”, wspomina Mark Hamill. „Był jednym z moich ulubionych ludzi na świecie i kochałem go jak brata. Naprawdę troszczył się o otaczających go ludzi – jego przyzwoitość błyszczała we wszystkim, co robił. Za każdym razem, gdy go widziałem lub rozmawiałem z nim, mój nastrój się poprawiał”.

Diane Pershing, która użyczała głosu Poison Ivy we wpisie na Facebooku przekazała, że aktor chorował od pewnego czasu.

„Zmagał się z chorobą od jakiegoś czasu, ale mimo to poświęcił dużo czasu na to by dawać z siebie wszystko, ku radości wszystkich swoich fanów. Będzie go bardzo brakowało nie tylko obsadzie serialu, ale także rzeszy fanów na całym świecie”.

„Kevin wszędzie niósł ze sobą światło” – powiedział Paul Dini, producent Batman: The Animated Series – „Czy to w kabinie nagraniowej dając z siebie wszystko, czy też karmiący ratowników podczas 11 września, czy też upewniając się, że każdy fan, który kiedykolwiek czekał na niego miał chwilę ze swoim Batmanem. Bohater w każdym tego słowa znaczeniu. Niezastąpiony. Wieczny.”

Kevin Conroy urodził się 30 listopada 1955 w Westbury w stanie Nowy Jork. Wychował się w Westport w stanie Connecticut. Swoją pozycję w środowisku aktorskim zaczął ugruntowywać pod okiem Johna Housemana w The Julliard School – gdzie studiował u boku takich osób, jak Christopher Reeve, Frances. Conroy i jego współlokator Robin Williams.

Conroy rozpoczął swoją karierę od teatru, występując na scenach zarówno w Nowym Jorku, jak i w Old Globe Theatre w San Diego. Aktor otrzymał entuzjastyczne recenzje za role w “Śnie nocy letniej” w Public Theater, Eastern Standard na Broadwayu, “The Last Yankee” Arthura Millera oraz w tytułowej roli Hamleta na New York Shakespeare Festival w 1984 roku. Ponadto występował w filmach i telewizji – zwłaszcza w połowie lat 80., kiedy miał drugoplanowe role w serialach “Dynasty”, “Tour of Duty” i “Ohara”; udane występy w telenowelach “Search for Tomorrow” i “Another World”; oraz gościnne role w popularnych serialach “Cheers”, “Murphy Brown”, “Spenser: For Hire” oraz “Matlock”.

Ale to właśnie jego niezrównana, zniuansowana rola głosu Batmana umieściła Conroya na mapie – i na radarze fanów – gdy “Batman: The Animated Series” zadebiutował 5 września 1992 roku. Od tego momentu Conroy na zawsze będzie związany z Mrocznym Rycerzem – w serialach takich jak “Batman Beyond” i “Justice League/Justice League Unlimited”; filmach, od “Batman: The Killing Joke” i “Batman: Gotham Knight” po “Batman & Mr. Freeze: SubZero” i “Batman: Mystery of the Batwoman”; i licznych grach video.

Conroy pozostawił swojego męża Vaughna C. Williamsa, siostrę Trishę Conroy i brata Toma Conroya.

Źródła: CBR, THR, DC.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

Wielka strata,wielki talent, prawdziwy mistrz odchodzi. Miejmy nadzieję że w lepsze miejsce. Będę go na pewno brakować w każdej kolejnej produkcji z Batmanem.

Liczyłem że to właśnie on będzie Batmanem w nowej animacji od HBO Max 🙁

Wielka szkoda ale nie wiedziałem, że chorował. Dla fanów Batmana pozostanie w pamięci na zawsze.

za
dni
1
3
6
godzin
1
8
minut
1
1
sekund
4
7
Kalendarium
Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):

Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):