Tytuł odcinka: “BLOOD RUSH”
Data premiery: 7 listopada 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Rob Bailey
Scenariusz: Tze Chun
Oglądalność: 3,52 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Barnes zaczyna odczuwać skutki niedawnego incydentu i zaczyna szaleć. Tymczasem Nygma traci grunt pod nogami w swoich relacjach z Isabellą (gościnnie Chelsea Spack), a Carmine Falcone (gościnnie John Doman) urządza Lee i Mario (gościnnie James Carpinello) przyjęcie zaręczynowe.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
John Doman
James Carpinello
J.W. Cortes
Alex Corrado
Chelsea Spack
William Abadie
Gerald Bunsen
Peter Patrikios
Hadasa Islino
Carmine Falcone
Mario Calvi
Alvarez
Gabe
Isabella
dr Maxwell Symon
The Toad
Paulie Pennies
więziona kobieta

Wracając do domu Barnes jest świadkiem podejrzanego zachowania pewnego mężczyzny. Kiedy odkrywa, że to czyściciel usuwający ciała zabitych osób, działanie wirusa Alice daje o sobie znać. Zamiast go aresztować zabija go i zamierza też dopaść jego zleceniodawcę. Nie mogąc się kontrolować Barnes szuka pomocy u Jervisa, ale ten stwierdza tylko, że wkrótce policjant zacznie słyszeć głosy.

Sprawę zabitego mężczyzny, któremu ktoś wyrwał głowę prowadzą Gordon i Bullock, ale ostatecznie to Barnesowi udaje się pokonać swoją mroczą stronę i aresztować dr Maxwella Symona, który już przymierzał się by niewinnej kobiecie usunąć twarz by móc ją przeszczepić komuś innemu.

Jim: That’s it? No “welcome back”?
Harvey: Please. If we had a big to-do every time you came back to the GCPD, we’d never catch any bad guys.

Barnes: You know that feeling, Jim when you’ve won the battle but you know you’re going to lose the war?
Jim: Wars are fought one battle at a time, sir.

Związek Isabelli Edwarda przechodzi kryzys, kiedy Nygma zaczyna się obawiać, że mógłby ją skrzywdzić, gdyż za bardzo przypomina mu pannę Kringle. Oswald widzi w tym szansę i bez ogródek przekazuje Isabelli wiadomość, że Edward chce się z nią rozstać dodając, że ta nie jest go godna.

Wykorzystując swoje wpływy Maxwell Symon zostaje zwolniony z aresztu. Jest tak pewny siebie, że zjawia się na przyjęciu zaręczynowym Leslie i Mario, gdzie obecna jest śmietanka Gotham City, a także Carmine Falcone. Na miejscu jest także Nathaniel Barnes, który już planował przyznać się do morderstwa, kiedy dowiedział się, że Symon został wypuszczony na wolność.Mając nowe dowody łączona Symona z zabójstwem, Harvey i Jim zamierzają go aresztować na przyjęciu zaręczynowym Leslie. Podczas gdy Harvey szuka podejrzanego przy barze, Gordon ma okazję porozmawiać z Mario, który uważa, że ten cały czas coś czuje do Leslie. Syna Carmine uderza Jima w twarz, ale ten zamierza mu to darować dla Leslie.

Kapitan Barnes zastaje w łazience Symona. Tym razem słysząc głosy i widząc, że system sprawiedliwości jest wadliwy nie powstrzymuje się wybija doktorem dziurę w ścianie przez którą go wyrzuca. Maxwell nie ginie jednak od razu, po upadku mówi Gordonowi, że to Barnes go wypchnął.

Po tym jak Isabella przekonała Edwarda, że ten nigdy nie mógłby jej skrzywdzić, Oswald postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Gabe przecina hamulce w samochodzie bibliotekarki i tej nie udaje się zatrzymać przed najeżdżającym pociągiem.

Autor: Q

Pod względem prowadzenia fabuły “Blood Rush” zalicza się do tych odcinków, które skupiają się na mniejszej ilości bohaterów. Na tym jednak zalety się kończą. Powrót Jima Gordona najlepiej skwitował Harvey Bullock. Ile to już razy dzielny Jim zmieniał zdanie, a do niczego to nie doprowadziło.

Z dzielnych funkcjonariuszy GCPD na pierwszy plan wychodzi Barnes, który staje się sędzią i katem. Mścicielem robiącym porządki w Gotham City, niczym Sędzia Dredd. Mam przeczucie, że jednak nie za długo będzie dane mu wypełniać tę rolę, nim reszta bohaterów go powstrzyma.Na szczególną uwagę zasługuje postać dr Maxwella Symona. Chirurg plastyczny przeszczepiający twarze mający wysoko postawionych znajomych. Czyżby miał związek z Court of Owls? Już nie raz mieliśmy interesujących łotrów z ciekawym tłem, ale ostatecznie twórcom nie udało się w pełni wykorzystać tego potencjału. Takich wyrazistych łotrów jak Symon brakuje i szkoda, że tak szybko przyszło się nam z nim pożegnać. Być może jednak jeszcze czegoś się dowiemy o jego pracodawcach.

O ile pod względem intrygi kryminalnej jest nieźle. Mamy mroczny klimat i twardego, niepanującego nad sobą glinę. To po raz kolejny dostajemy romansowe rozterki Oswalda i Edwarda. Jeden z największych atutów serialu – Pingwin, marnuje się. Końcowy przebłysk geniusza zła, to za mało jak na tą postać. Chciałoby się zobaczyć, jak Oswald rządzi miastem i światem przestępczym, a zamiast tego otrzymujemy cierpienia młodego Cobblepota.Jeśli mowa o marnujących się bohaterach, to wspomnijmy o Luciusie Foxie, który od tego sezonu pracuje dla GCPD i jego rola ograniczona jest głównie do przekazywanie różnego rodzaju informacji, które również dobrze moglibyśmy usłyszeć do jednego z anonimowych policjantów z posterunku.

“Gotham” trzyma równy poziom, ale też już widać, że jakość nagle nie wzrośnie. Na niektóre wątki poświęca się zdecydowanie zbyt dużo miejsca inne zaś spychane są na zbytnio na dalszy plan. Brakuje konsekwencji, a także pewnych niuansów i dlatego zamiast trochę dłużej pozostawić Gordona w niepewności co do stanu Barnesa, nim ten na dobre się rozkręci, dzielny Jim dostaje pierwszy sygnał, kto stanowi zagrożenie.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Mazouz, Sean Pertwee, Camren Bicondova, Jessica Lucas, Drew Powell i Maggie Geha.


Kalendarium

Forum