Tytuł odcinka: “TIME BOMB”
Data premiery: 21 listopada 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Hanelle M. Culpepper
Scenariusz: Robert Hull
Oglądalność: 3,44 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.1)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


W przeddzień próbnego weselnego obiadu, życie Maria (gościnnie James Carpinello) i Lee (Morena Baccarin) jest zagrożone i Falcone (gościnnie John Doman) zgłasza się do Jima po pomoc. Tymczasem Nygma pragnie zemsty, a Bruce dowiaduje się więcej o Court of Owls.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
John Dorman
James Carpinello
Leslie Hendrix
Costa Ronin
Anthony Patellis
Deborah Unger
Brian Charles
Brandon Alan Smith
Richard Rodriguez
PaSean Wilson
Julien Seredowych
Carmine Falcone
Mario Calvi
Kathryn
Luka Volk
Roberto
Olga
Todd
Talon
Punk Ass Dude
pielęgniarka
Jacob

Mario i Lee oraz Carmine cudem unikają śmierci, kiedy po kolacji wybucha bomba w samochodzie Falcone’a. Policja podejrzewa, że celem był Carmine i że wszystko jest związane ze świadkiem przestępczym. Jim szybko odkrywa, że ktoś już zaczął zacierać ślady, kiedy twórca bomby zostaje znaleziony martwy. Na miejscu jednak odkrywa dokumenty, z których wynika, że to Mario był celem.

Zaniepokojona brakiem kontaktu od Tabithy i Butcha, Barbara ryzykuje konfrontację z Pingwinem. Nie udaje jej się nic ustalić i dopiero po późniejszej rozmowie ze służącą Olgą natrafia na ślad prowadzący do Nygmy.

Oswald Cobblepot: [do Barbary] But if you ever point a gun at me again, Olga will be cleaning your brains off the floor. She’s a real whiz with stains.

Bruce: There’s no way of asking you to stay here that doesn’t end with you yelling at me, is there?
Selina: No.


Selina i Ivy są bezpieczne w Wayne Manor, ale dla roślin panna Pepper jest gotowa podjąć ryzyko. Wykorzystując swoje perfumy sprawia, że Alfred zdradza jej jak wyłączyć alarm. Nie mogąc ustalić od czego jest tajemniczy klucz Selina postanawia go oczyścić, w ten sposób bohaterowie odkrywają grawerunek przedstawiający sowę. Nie mają jednak czasu, by zaplanować kolejny ruch, gdyż dowiadują się, że Ivy została porwana.

Wiedząc, że Mario jest celem, Jim próbuje dowiedzieć się od Falcone’a, kto chciałby śmierci jego syna. Carmine jest pewny uczciwości swojego syna i nie wie kto chciałby jego śmierci. Niestety Mario postanawia działać na własną rękę i opuszcza bezpieczny komisariat i udaje się po odbiór obrączek. Na miejscu Gordon przybywa w samą porę by pomóc powstrzymać niedoszłych zabójców. Mario jednego z nich zabija, ale drugiego udaje się aresztować.

Podczas przesłuchania napastnik nic nie zdradza, dopiero Falcone odkrywa kto za tym wszystkim stoi, kiedy wyrywa mu zęba na którym jest symbol sowy. Ze swoją wiedzą nie dzieli się jednak z Gordonem, stwierdzając, że są to porachunki mafijne.Edward torturuje Butcha by zmusić go do przyznania się do zabicia Isabelli. Kiedy stawką staje się ręka Tabithy przyznaje się do zastrzelenia ukochanej Nygmy. Niestety jest już za późno i Tabitha traci rękę mimo, że mogła tego uniknąć poprzez skazanie ukochanego na śmierć. Wiedząc, że był w błędzie, Edward pozwala Butchowi i Barbarze, której udało się namierzyć przesyłkę z zamówieniem Nygmy, zabrać Tabithę do szpitala.

Podczas spotkania z porywaczami Ivy, okazuje się, że są to członkowie Whisper Gang, których zdradził Court of Owls i dlatego pragną zdobyć jedyną rzecz, która może ich zniszczyć. Mając wspólnego wroga bohaterowie postanawiają połączyć siły. Później jednak przywódca gangu i jeden z jego ludzi zostają zabici przez Talona.

Falcone spotyka się z Kathryn by dowiedzieć się dlaczego Court of Owls chce śmierci jego syna. Grożąc, że w razie kontynuacji ataków przestanie z nimi współpracować i zniszczy Gotham City, udaje mu się zyskać zapewnienie, że Mario nic nie zagraża już z ich strony.

Leslie postanawia raz na zawsze pożegnać się z Gordonem. Mario widzi jak wychodzi z mieszkania Jima i wtedy traci panowanie nad sobą pokazując, że jest zarażony krwią Alice.

Autor: Q

Court of Owls co raz bardziej wychodzi na pierwszy plan. Jak odkrywamy już nie tylko ma to związek z Bruce’em ale także z innymi bohaterami. Z jednej strony to dobrze, że wszystko prowadzi do jednego punktu, ale z drugiej chyba nikogo nie przekonuje wyjaśnienia, że Falcone od lat spełniał polecenia Court of Owls. Jego wątek udaje się w miarę dobrze we wszystko wpleść, ale brak jakichkolwiek aluzji wcześniej wyraźnie wskazuje, że nie było to coś co twórcy planowali do pierwszego sezonu. Może i całkowicie kupiłbym ten pomysł gdyby nie postać Maria. Syn Falcone coś ukrywa i ma to związek z Court of Owls. Czyżby miał swój udział w eksperymentach Strange’a?

W przypadku Court of Owls obiecująca przedstawia się sprawa Whisper Gang, którego członkowie łączą siły z młodym Wayne’em i jego przyjaciółmi. Dobrze, że Bruce wreszcie zrozumiał, że takim osobom jak Kathryn nie wolno ufać. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na słowa gangstera, że młoda Selina przypomina mu siostrę. Młoda panna Kyle odnajduje się w każdej sytuacji, dojrzalsze wcielenie Ivy to zaś zbędny dodatek. Jej perfumy może i wpływają na mężczyzn, ale mimo to nie potrafi tego wykorzystać by ochronić się przed tarapatami. Twórcy powinni odpuścić sobie tą postać, bo tak jak wcześniej, tak i teraz nic specjalnego nie wnosi.W odcinku powracają Butch i Tabitha o których ostatnio nic nie było słychać. Oprócz elementów tortur i pokazania, że łączy ich prawdziwe uczucie, ich wątek pozwala Barbarze zdobyć cenne informacje, które zmienią jej stosunki z Oswaldem. Edward zaś chyba po raz pierwszy musi przyznać, że nie jest nieomylny.

Kolejny raz potencjał postaci Pingwina jest niewykorzystany. Mamy namiastkę jego złowieszczości, kiedy w płomiennej przemowie, do szefów światka przestępczego, o zapewnieniu mieszkańcom Gotham poczucia bezpieczeństwa, stwierdza, że to dobry czas by o 50% wzrosły opłaty za ochronę. Takiego Oswalda chce się oglądać, który w każdej sytuacji znajduje coś co może dać mu przewagę. Niestety tego ostatnio brakuje i cały czas więcej mowy o uczuciach niż o nikczemnych poczynaniach.“Time Bomb” ma kilka naprawdę dobrych momentów oraz kilka słabszych. O Gordonie nie warto wspominać i być może to zasługa innych bohaterów, że tym razem po zakończeniu odcinka niezwłocznie chce się przekonać co dalej wydarzy się z “Gotham”. Jest na co czekać i wyraźnie czuć, że zbliża się coś wielkiego.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Benedict Samuel i Michael Chiklis.


Kalendarium

Forum