DETECTIVE COMICS #27

Tytuły historii: The Case of the Chemical Syndicate; Old School; Better Days; Rain; The Sacrifice; Gothtopia, Part 1 of 3: The Perfect Crime; Twenty-Seven
Miesiąc wydania (okładka): Marzec 2014 (USA)
W sprzedaży od: 08.01.2013 (USA)
Scenariusz: Brad Meltzer; Gregg Hurwitz; Peter J. Tomasi; Francesco Francavilla; Mike Barr; John Layman; Scott Snyder
Rysunki: Bryan Hitch; Neal Adams; Ian Bertram; Francesco Francavilla; Guillem March; Jason Fabok; Sean Murphy
Okładki: Greg Capullo i FCO Plascencia; Chris Burnham i Nathan Faibairn; Tony S. Daniel, Danny Miki i Tomeu Morey; Jim Lee i Alex Sinclair; Frank Miller i David Stewart
Pinup art: Pat Gleason i John Kalisz; Jock, Kelley Jones i John Rauch; Graham Nolan i Greg Wright; Mike Allred i Laura Allred
Kolor: David Baron; John Kalisz; David Stewart; Tomeu Morey; Matt Hollingsworth
Liternictwo: Chris Eliopoulos; Dave Sharpe; Sal Cipriano; Dezi Sienty i Taylor Esposito; Carlos M. Mangual; Jared K. Fletcher; Steve Wands
Ilość stron: 96

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Nie przegap współczesnego podejścia do originu Mrocznego Rycerza od niesamowitego duetu Brad Meltzer i Bryan Hitch! Plus nowe historie od: Scott Snyder i Sean Murphy, Peter J. Tomasi i Guillem March, Paul Dini i Dustin Nguyen, Gregg Hurwitz i Neal Adams, nowe rysunki legendarnego Franka Millera i wiele więcej!
Dodatkowo w numerze John Layman i Jason Fabok rozpoczną nową opowieść „GOTHTOPIA”! To pogodne, słoneczne, szczęśliwe miejsce, gdzie spełniają się marzenia… do czasu aż nie zaczniesz się uważnie przyglądać.

“The Case of the Chemical Syndicate”

Scenariusz: Brad Meltzer
Rysunki: Bryan Hitch
Kolor: David Baron
Liternictwo: Chris Eliopoulos

Komisarz Gordon opuszcza przyjęcia charytatywne w Wayne Manor gdyż musi się zająć sprawą zabójstwa Victora Lamberta. W sprawę od razu angażuje się Bruce, które dzięki bilingowi z rozmów telefonicznych odkrywa, że ofiara w ostatnim czasie kontaktowała się ze swoim partnerem w interesach Stevenem Crane’em. Jak się okazuje i on już nie żyje. W jego mieszkaniu Batman zastaje dwójkę złodziei, którzy chcieli zniszczyć pewne akta. Bohater bez problemu ich unieszkodliwia. Po zapoznaniu się z dokumentami, odkrywa że sprawa jest poważniejsza niż przypuszczał a trop prowadzi do fabryki chemikaliów A.C.E.

Ostatnie doniesienia o zabójstwach Lamberta i Crane’a dotarły już do pozostałych dwóch partnerów. Jednak jeden z nich wcale się tym nie przejmuje i planuje też zabić Pauliego. Jednak nim dochodzi do najgorszego na miejscu zjawia się Batman. Ryzykując własne życie Bruce ratuje Pauliego. Nic nie jest w stanie go powstrzymać, dla niego nie ma rzeczy nie możliwych. Niestety nie udaje mu się zatrzymać ostatniego partnera, który chciał zabić swoich partnerów nim ci zakończyliby z nim współpracę. Gdy ten próbuje zastrzelić Gordona, Batman wybija mu broń i równocześnie sprawia, że ten wpada do kadzi z chemikaliami.

Autor: Q

“Old School”

Scenariusz: Gregg Hurwitz
Rysunki: Neal Adams
Kolor: John Kalisz
Liternictwo: Dave Sharpe

Rabusiom ściganych przez Batmana i Robina udaje się zbiec, ale tylko do czasu aż w jaskini Bruce odczytuje numery ich wozu, które zostały uchwycone na kamerze zamieszczonej przy jego pasie.

Trop prowadzi ich do pewnego magazynu, gdzie jak się okazuje za wszystkim stoi Pingwin. Później sprawy jeszcze bardziej się komplikują gdy we wszystko angażuje się Strach Na Wróble. Pod wpływem jego gazu Batman na nowo przeżywa śmierć swoich rodziców. Zastanawia się jak wiele razy jeszcze będzie musiał przez to przechodzić i mierzyć się ze swoimi wszystkimi wrogami. Gdy bohater wybudza się z koszmaru odkrywa, że jest w sklepie komiksowym, gdzie wśród fanów przebranych za komiksowych bohaterów świętuje 75-lecie debiutu Batmana.

Autor: Q

“Better Days”

Scenariusz: Peter J. Tomasi
Rysunki: Ian Bertram
Kolor: Dave Stewart
Liternictwo: Sal Cipriano

Stary Bruce Wayne obchodzi swoje 75 urodziny. Specjalnie na tą okazją w jaskini zgromadzili się wszyscy jego bliscy, Alfred, Damian, Tim, Dick i Barbara. Na świętowanie i zajadanie się tortem pokrojonym batarangiem nie ma jednak czasu, bo przestępcy nie śpią. Gdy na niebie pojawia się symbol Batmana, Bruce od razu każe bohaterom brać się do pracy.

Również Wayne postanawia tej nocy przywdziać kostium nietoperza i ruszyć na patrol. Mimo bolących kości i problemów wynikających ze swoich 75 lat oraz stoczonych licznych bitew nie zawodzi. Tej nocy jeszcze raz pomaga mieszkańcom Gotham City.

Po powrocie do jaskini bohaterowie informują Bruce’a, że w mieście pojawiło się wiele sygnałów, że tej nocy widziano w akcji Batmana. Wayne jednak nie komentuje tej sprawy. Stwierdza tylko, że jest za stary by ganiać w nocy po mieście.

Autor: Q

“Rain”

Scenariusz: Francesco Francavilla
Rysunki: Francesco Francavilla
Liternictwo: Dezi Sienty i Taylor Esposito

5 lat temu. Obrzeża Gotham City. Batman ratuje Jima juniora oraz jego matkę, których samochód uderzył w drzewo.

Autor: Q

“The Sacrifice”

Scenariusz: Mike W. Barr
Rysunki: Guillem March
Liternictwo: Carlos M. Mangual

W rocznicę najgorszej nocy z życia Batmana Phantom Strangers zjawia się by pokazać Bruce’owi jakie byłoby jego życie gdyby tamtej, pamiętnej nocy na Crime Alley nie doszło do tragedii.

W tej rzeczywistości młody Bruce rzucił się na napastnika, a Thomas Wayne został postrzelony w ramię i zdążył znokautować zbira i nie dopuścił do tragedii.

Bruce ustatkował się i ożenił się z Natalyą Trusevich i szczęśliwie wraz ze swoimi rodzicami żył w Gotham. Jednak ta sielanka nie była taka idealna. Życie jakiego pragnął oznaczało, że nigdy nie narodził się Batman. Gotham City zostało zawładnięte przez wojnę gangów noszących maski jokera i stracha na wróble.

Na świecie również nie było lepiej. Ra’s al Ghul podbił Warszawę i tym samym przejął już kontrole nad 1/4 Europy. Lokalne wiadomości też nie przyniosły nic dobrego. Za zabójstwo Tony’ego Zucco sprzed 10 lat Dick Grayson został skazany na śmierć. Widząc taką wizję świata Bruce pragnie wrócić do swojej rzeczywistości, gdzie poświęcenie jego rodziców i jego własne przyczyniło się do większego dobra.

Autor: Q

“Gothtopia, Part 1 of 3: The Perfect Crime”

Scenariusz: John Layman
Rysunki: Jason Fabok
Kolor: Tomeu Morey
Liternictwo: Jared K. Fletcher

Poison Ivy próbuje ostrzec mieszkańców Gotham City przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Jednak w mieście chronionym przez Batmana i Catbird nie ma miejsca dla szaleńców, a właśnie za taką niezrównoważoną osobę uważa Pamelę Bruce. Ostatecznie Poison Ivy nie przekonuje do swoich teorii Batmana i zostaje aresztowana przez komisarza Sionisa.

Najbliższe godziny Batman i jego partnerka spędzają na patrolowaniu miasta i dbaniu by Gotham City cały czas było najbezpieczniejszym miastem w USA. Bohaterowie znajdują też czas by razem z Bluebellą i Brightbat spotkać się z burmistrzem Cobblepotem i przyjąć jego podziękowania za służbę miastu.

W idealnym mieście pojawia się jednak pewien zgrzyt, kiedy Bullock informuje Batmana o mężczyźnie, który chce skoczyć z okna. Clayton Parker dopiero się zaręczył, ma dobrą pracę i jak się wydaje nie ma żadnych powodów by się zabić. Batman nie dopuszcza by próba samobójcza skoczka zakończyła się sukcesem, ale niestety ten nie zamierza tak łatwo się poddawać, i kiedy już zabiera go policja, jednemu z funkcjonariuszy zabiera broń i dokończa to czego wcześniej się nie udało.

Chociaż w tak ważnych statystach jak liczba zbrodni i stan ekonomi życie w Gotham jest wręcz idealne, to pod względem liczby samobójstw zdecydowanie przekracza średnią krajową. Cała sprawa coraz bardziej niepokoi Bruce’a, ale jego obaw nie podzielają Selina i Alfred. Jak się okazuje w sprawie samobójstw nic nie wskazuje by ofiary działały pod wpływem jakiś środków.

Żeby spokojnie pomyśleć o całej sytuacji Bruce udaje się do ogrodu, gdzie odkrywa, że podczas walki z Poison Ivy został zraniony. Zaczynają go nękać halucynacje, w których zamiast ogrodu dostrzega cmentarz. Po powrocie do jaskini od razu prosi Alfred o zbadanie krwi.

Podczas nocnego patrolu Batman cały czas odczuwa skutki halucynacji, kiedy znane ulice w cale nie wydają się być tak idealne. Analiza próbki krwi Bruce’a dokonana przez Alfreda wskazuje, że do jego organizmu dostała się mieszanka substancji sprawiająca, że widzi się inną rzeczywistość. Batman coraz bardziej zastanawia się nad światem w którym żyje i podejrzewa, że Poison Ivy wcale nie musiała się mylić. Z jego opinią kompletnie nie zagradza się Catbird, która go śledziła. Żeby go powstrzymać wezwała na pomoc innych bohaterów, Flying Foxa, Gothamite’a, Bluebelle sprowadziła swoją drużynę Wings of Truth. Batman nie chce walczyć ze swoimi przyjaciółmi i postanawia przegrać tę bitwę by później wygrać wojnę.

Batman zostaje zabrany do specjalnego zakładu którym kieruje dr Crane. W placówce są również Killer Croc, Mr. Freeze, Pyg i Harley Quinn.

Autor: Q

“Twenty-Seven”

Scenariusz: Scott Snyder
Rysunki: Sean Murphy
Kolor: Matt Hollingsworth
Liternictwo: Steve Wands

Bruce budzi się z snu w którym jego ojciec kazał mu zostać Batmanem. Jak się okazuje jest w jaskini w której jest także pewien starzec. Starcem tym jest Bruce Wayne. Starzec wyjaśnia mu, że na ideę by zostać Batmanem, pierwszy bohater wpadł dawno temu. Przez wiele lata walczył o Gotham City, ale zdawał sobie sprawę że nie będzie mógł tego robić wiecznie, wtedy rozpoczął pracę nad sklonowaniem siebie. Od tego czasu na świecie było 10 generacji Batmanów i będą zawsze by zwalczać wszelkie niebezpieczeństwa.

Pierwszy Batman był przekonany, że jego następcy będą najlepiej działać przez 27 lat, dlatego cały proces rozpoczyna się gdy ci mają 25 lat. Następne dwa lata zajmują przygotowania. Starszy Bruce tłumaczy, że będzie przygotować swojego następcę, a ten po jego śmierci ma oczyścić jaskinię i zniszczyć wszystkie rzeczy swoje poprzednika. W ten sposób będzie miał miejsce by urządzić jaskinię po swojemu. Będzie miał też własnych sojuszników i przeciwników. Kiedy młody Bruce zwraca uwagę na wiszącą w jaskini kartę Jokera jego poprzednik wyjaśnia mu, że ten sam dowie się co ona oznacza.

Klon ma szansę by wybrać sobie inne życie wystarczy, że teraz wyjdzie z jaskini. Młody Bruce ma zamiar tak zrobić, ale kiedy słyszy doniesienia o zbrodniach cofa się i dołącza do starego Bruce’a, by wkrótce zająć jego miejsce i kontynuować tę niekończącą się walkę.

Autor: Q


Detective Comics numer 27 to był wyjątkowy numer. 75-lat temu na jego łamach światu został przedstawiony Batman i jak na staruszka Bruce ma się całkiem dobrze. Gdyby nie restart numeracji byłby to 900. numer serii i też byłby powód do stworzenia specjalnego numeru.

W jubileuszowym numerze nie zabrakło, kolejnego spojrzenia na klasyczną historię The Case of the Chemical Syndicate, której fabułę polscy fani poznali w Tm-Semicowskich Batmanach. Pozostałe z pominięciem Gothtopii, która wyszła spod ręki stałych twórców serii, nawiązują do tegorocznego jubileuszu.

Mamy więc zakręconą Old School, która cofa nas w szaloną erę Silver Age, by następnie przenieść nas w sam środek obchodów 75-lecia Batmana. Czy można do zilustrowania tej historii wybrać trafniejszą osobę niż Neala Adamsa?

Wszyscy świętują jubileusz w Better Days, ale w tym wypadku jest to 75-lecie Bruce’a. Ciepła opowieść z aluzją do The Dark Knight Returns wprowadza czytelników w odpowiedni nastrój do świętowania.

O Rain Francavilli nie może powiedzieć nic wielkiego, ale pod względem graficznym ta króciutka opowiastka po prostu zachwyca.

Interesujący pomysł wyjściowy ma The Sacrifice, w którym Bruce Wayne ma okazję się przekonać się jak wyglądałoby jego idealne życie, w którym nie straciłby rodziców. Szkoda, że twórcy wszystko bardzo uprościli i wychodzi na to, że bez Batmana miasto kompletnie by się zatraciło się przez wojny gangów, a światu zagroził by Ra’s al Ghul, który co warte odnotowania dla polskich fanów zawitałby do Warszawy. Nie zrozumiałe jest także dlaczego na żonę Wayne’a twórcy wybrali Natalye Trusevich, co prawda bohaterka ta została wprowadzona w New 52, ale chyba nie jest to pierwsza osobą o której fani myślą, gdy rozważają idealne życie Wayne’a.

Gothtopia prezentuje nam idealne Gotham City. Miasto w którym przestępczość została praktycznie zlikwidowana i Batman wraz ze swoimi przyjaciółmi może być naprawdę dumny z tego co uczynił. Kolejna alternatywna wizja w Gotham, gdzie znani złoczyńcy w znacznej mierze stoją po stronie prawa. Zwykle pogrążone w mroku miasto, w którym Batmana działa w nocy teraz bardziej przypomina pogodne i uporządkowane Metropolis. Co tak się naprawdę dzieje w Gotham? Czy Batman oszalał?

Ważna odpowiedź na pytanie dlaczego Batman się nie starzeje i cały czas walczy z przestępczości daje Scott Snyder w historii Twenty-Seven. W klimacie sci-fi otrzymujemy wyjaśnienie jak Bruce mógłby zapewnić przetrwanie persony Batmana. Koncepcja zaproponowana przez Snydera nie jest wcale tak niedorzeczna i tylko szkoda, że otrzymaliśmy ją w takiej formie, bo pomysł ten zasługuje na szersze przedstawienie.

W Detective Comics #27 jest co czytać i praktycznie wszystkie historie mają coś ciekawego do zaoferowania i są przy tym tak różne. Otrzymaliśmy esencje Batmana począwszy od jego kolorowanego wcielanie razem z Cudownym Chłopcem a skończywszy na oddanym sprawie mężczyźnie, który by kontynuować swoją misję był gotowy na wiele.

Fani Batmana nie mogą tego numeru przegapić, bo jak często w nasze ręce może wpaść 27. numer Detective Comics?

Ocena: 5 nietoperków

Autor: Q

już za:
dni
3
7
godzin
1
8
minut
4
3
sekund
4
9

Sonda

Twoja reakcja na kostium Batgirl?

Zobacz wyniki

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

fjijoppauaquzch 272203077 fjev_newuaqgn01 the-batman-poster_5 fjedsmcxeag7nw1 fjedq3fxoamzvrq