| O FILMIE | RECENZJE | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |
| BOX OFFICE | W LICZBACH | NOTKI BIOGRAFICZNE POSTACI | PRODUKCJA | OBSADA | TWÓRCY |


INFORMACJE O TWÓRCACH FILMU

PATTY JENKINS (reżyser) to scenarzystka/reżyserka znana ze swojego debiutanckiego obrazu Monster, opowiadającego o życiu skazanej seryjnej morderczyni Aileen Wuornos. Ponadto wyreżyserowała pilota i ostatni odcinek popularnego serialu Dochodzenie stacji AMC.
Jenkins rozpoczęła karierę jako malarka w The Cooper Union w Nowym Jorku. Po przejściu do branży filmowej przez osiem lat pracowała na stanowisku pierwszego asystenta kamery/ostrzyciela. Po ukończeniu studiów w Amerykańskim Instytucie Filmowym (AFI) w Los Angeles napisała scenariusz do filmu Monster, który następnie wyreżyserowała.
Roger Ebert nazwał ten obraz najlepszym filmem roku i trzecim najlepszym filmem dekady. AFI wymienił go wśród dziesięciu najlepszych filmów roku. Charlize Theron zgarnęła wszystkie najważniejsze nagrody w kategorii najlepsza aktorka za swoją kreację w tej produkcji, w tym Oscara, Złoty Glob, nagrodę Screen Actors Guild (SAG) Award, a także liczne nagrody przyznawane przez krytyków. Jenkins ma również na swoim koncie wiele nagród i nominacji, w tym nagrodę za najlepszy debiut filmowy przyznaną podczas ceremonii wręczenia nagród Independent Spirit Awards w 2004 r.

Następnie wyreżyserowała wiele reklam i programów telewizyjnych, takich jak serial Dochodzenie stacji AMC, który przyniósł jej nominację do nagrody Emmy oraz nagrodę DGA za najlepszą reżyserię pilotowego odcinka. Jenkins stanęła za kamerą kilku innych odcinków popularnych seriali, takich jak Bogaci i bankruci telewizji Fox oraz Ekipa kanału HBO. Otrzymała nominację do nagrody Directors Guild Award za projekt telewizyjny zrealizowany dla stacji Lifetime — Pięć, szereg filmów krótkometrażowych poruszających problem raka piersi. Wraz z nią nominowane do tej nagrody zostały pozostałe reżyserki: Jennifer Aniston, Alicia Keys, Demi Moore i Penelope Spheeris.

CHARLES ROVEN (producent) to nominowany do Oscara producent, którego uhonorowano Złotym Globem, a także czołowa postać w branży rozrywkowej, obecna w niej od ponad trzydziestu lat. Jest również założycielem Atlas Entertainment. Na przestrzeni wielu lat Roven zyskał reputację twórcy ceniącego atmosferę kreatywnej współpracy i innowacji oraz zdobył międzynarodowe uznanie dla swojej pracy w branży filmowej, telewizyjnej i muzycznej. W trakcie swojej znamienitej kariery producenta, założyciela i członka zarządu wielu czołowych spółek z branży rozrywkowej Roven przyczynił się do wygenerowania miliardów dolarów dochodu. W samym 2016 r. wyprodukowane przez niego filmy Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, Warcraft: Początek oraz Legion samobójców zarobiły ponad 2 miliardy dolarów w światowym box office.

Roven jest producentem wielu projektów filmowych związanych z uniwersum DC, które znajdują się obecnie na etapie produkcji lub trafiły już na ekrany kin. Premiera najnowszego z nich, Legionu samobójców, odbyła się w sierpniu 2016 r. Film zarobił na świecie ponad 745 milionó w dolarów. W produkcji wyreżyserowanej przez Davida Ayera na dużym ekranie pojawiła się grupa superprzestępców DC Comics. Film ustanowił nowy rekord weekendu otwarcia w sierpniu, osiągając dochód 133 milionów dolarów. Wystąpili w nim Will Smith, Margot Robbie, Jared Leto, Viola Davis, Joel Kinnaman, Jai Courtney i Cara Delevingne. Film Batman v Superman: Świt sprawiedliwości Zacka Snydera miał premierę pod koniec marca 2016 r. Podczas weekendu otwarcia pobił rekordy box office na całym świecie, przynosząc zysk w wysokości ponad 420 milionów dolarów. Produkcja zarobiła w sumie ponad 872 miliony dolarów. W gwiazdorskiej obsadzie hitu znaleźli się Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Jesse Eisenberg, a także Diane Lane, Jeremy Irons i Laurence Fishburne. Batman v Superman jest kontynuacją światowego przeboju Człowiek ze stali. Obecnie na etapie postprodukcji znajduje się film Liga Sprawiedliwości w reżyserii Zacka Snydeda, którego premierę zaplanowano na 17 listopada.

Niedawno w kinach można było obejrzeć pierwszą angielskojęzyczną produkcję Zhanga Yimou — Wielki Mur, w której udział wzięli Matt Damon, Willem Dafoe, Andy Lau oraz Pedro Pascal. Roven wyprodukował ją we współpracy z Atlas Entertainment. W premierowy weekend film osiągnął szczyt listy box office w Chinach i zarobił na świecie ponad 330 milionów dolarów.
W 2013 r. Roven po raz drugi połączył siły z Davidem O. Russellem (wcześniej współpracowali na planie filmu Złoto pustyni) podczas pracy nad entuzjastycznie przyjętym przez krytyków przebojem kasowym American Hustle. Film ma na swoim koncie trzy nagrody BAFTA oraz 10 nominacji do Oscara, w tym w kategorii najlepszy film dla Rovena i Richarda Suckle’a z Atlas Entertainment. Zdobył także siedem nominacji do Złotego Globu i trzy statuetki, w tym dla najlepszego filmu — komedii lub musicalu.

W trakcie swojej kariery Roven wyprodukował kilkadziesiąt znakomitych filmów, począwszy od popularnych serii filmowych, takich jak trylogia o Mrocznym Rycerzu Christophera Nolana — Batman — Początek, Mroczny Rycerz oraz Mroczny Rycerz powstaje, a skończywszy na uznanych przez krytyków produkcjach Angielska robota i romans fantasy Miasto aniołów. Roven był także zaangażowany w produkcję hitu kasowego Scooby-Doo i jego kontynuacji — Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie oraz komedii Dorwać Smarta. Ponadto wyprodukował nominowany do Oscara film Dwanaście małp z 1995 r., który został zaadaptowany na serial telewizyjny o tym samym tytule produkowany przez Atlas Entertainment. Jego trzeci sezon zostanie wyemitowany w maju tego roku na kanale SyFy. Stacja potwierdziła już też realizację kolejnego, czwartego sezonu.

DEBORAH SNYDER (producent) tworzy i produkuje przykuwające wzrok filmy, które skłaniają do refleksji, a jednocześnie są dobrą rozrywką. Wnosząc niepowtarzalną, koncentrującą się na widzu wizję do każdego projektu, Snyder mocno angażuje się w tworzenie kreatywnej strategii marketingowej i reklamowej swoich filmów, wykorzystując przy tym wcześniejsze doświadczenie zdobyte w branży reklamowej. Jako partner w Cruel & Unusual Films, spółce założonej z mężem Zackiem Snyderem, Deborah Snyder należy do grona najważniejszych producentów w branży rozrywkowej.

W najbliższym czasie Snyder zajmie się produkcją wyczekiwanej Ligi Sprawiedliwości, której premierę zaplanowano na 17 listopada tego roku. Będzie też pełniła funkcję producenta wykonawczego filmów Aquaman, który ma wejść na ekrany kin w 2018 r., oraz The Flash.

Ostatnio wyprodukowała film Davida Ayera Legion samobójców, w którym wystąpili Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie, Jai Courtney oraz Joel Kinnaman. Produkcja, w której główne role odegrali członkowie grupy superprzestępców DC, trafiła do kin w sierpniu 2016 r. Film ustanowił nowy rekord weekendu otwarcia w sierpniu, osiągając dochód 133 milionów dolarów. Snyder była również odpowiedzialna za produkcję przeboju kasowego Batman v Superman: Świt sprawiedliwości z Benem Affleckiem, Henrym Cavillem i Gal Gadot, który zarobił ponad 800 milionów dolarów w światowym box office. Ponadto wyprodukowała Człowieka ze stali we współpracy z Charlesem Rovenem, Emmą Thomas i Christopherem Nolanem. Jego premiera odbyła się w czerwcu 2013 r. Film zarobił na świecie ponad 650 milionów dolarów.

Snyder była producentką hitu 300: Początek imperium wyreżyserowanego przez Noama Murro na podstawie scenariusza Zacka Snydera i Kurta Johnstada. Film, który miał swoją premierę w marcu 2014 r., to kontynuacja przeboju 300 z 2007 r. wyprodukowanego pod szyldem jej spółki. Wyreżyserował go Zack Snyder, który jest zarazem autorem scenariusza.

Wcześniej Snyder była zaangażowana w produkcję Sucker Punch. Ten przygodowy film fantasy ukazuje losy młodej dziewczyny, która ucieka od ponurej rzeczywistości w świat marzeń. Obraz wyreżyserował Zack Snyder, który także napisał do niego scenariusz. Ponadto pracuje obecnie nad szeregiem projektów produkowanych pod szyldem Cruel & Unusual Films, w tym nad filmami The Last Photograph i Army of the Dead — thrillerem akcji reżyserowanym na podstawie scenariusza autorstwa Zacka Snydera.

Deborah Snyder zadebiutowała w roli producenta wykonawczego podczas prac nad światowym przebojem 300 inspirowanym komiksem Franka Millera, w reżyserii Zacka Snydera. Film, który otworzył jej drogę do kariery, przyniósł ponad 70 milionów dolarów dochodu w weekend otwarcia, a w sumie zarobił na całym świecie ponad 450 milionów dolarów. Następnie Snyder zajęła się produkcją świetnie przyjętego przez krytyków filmu Zacka Snydera Watchmen. Strażnicy, długo oczekiwanej ekranizacji powieści graficznej Alana Moore’a, oraz była producentem wykonawczym filmu animowanego Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole.

ZACK SNYDER (producent/pomysł) to twórca filmowy, którego znakiem rozpoznawczym jest niezwykła dbałość o szczegóły i świetne wyczucie estetyczne, co składa się na unikatowy i dynamiczny styl widoczny w każdym z jego projektów. Działalność producencką prowadzi poprzez powiązaną z Warner Bros. spółkę Cruel & Unusual Films, którą założył wraz z żoną, a zarazem współproducentką, Deborah Snyder.

Snyder obecnie odpowiada za postprodukcję Ligi Sprawiedliwości, wyczekiwanego filmu o najpotężniejszych superbohaterach z uniwersum DC, którzy łączą siły, aby walczyć z najpoważniejszymi zagrożeniami na świecie. Jego premiera odbędzie się w listopadzie 2017 r.Snyder ostatnio wyreżyserował produkcję Batman v Superman: Świt sprawiedliwości z udziałem Henry’ego Cavilla, Bena Afflecka, Amy Adams, Jesse’a Eisenberga i Jasona Momoy, którą wyprodukowała Deborah Snyder. Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, który zarobił na świecie ponad 800 milionów dolarów, to kontynuacja Człowieka ze stali Snydera. Ponadto reżyser wyprodukował film Davida Ayera Legion samobójców, w którym wystąpili Will Smith, Jared Leto, Jai Courtney, Joel Kinnaman oraz Margot Robbie. Produkcja zarobiła na świecie ponad 745 milionów dolarów. Snyder będzie też pełnił funkcję producenta wykonawczego filmów Aquaman, który ma trafić do kin w 2018 r., oraz The Flash.

Wyprodukował także przebój kasowy 300: Początek imperium w reżyserii Noama Murro, do którego współtworzył scenariusz. Film, który miał swoją premierę w marcu 2014 r., to kontynuacja hitu 300 z 2007 r., który Snyder wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza. 300 i 300: Początek imperium łącznie przyniosły na świecie prawie 800 milionów dolarów dochodu.
Snyder wcześniej wyreżyserował produkcję z gatunku fantasy Sucker Punch, przygodową animację Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole, film o zombie Świt żywych trupów oraz Watchmen. Strażnicy oparty na motywach kultowej powieści graficznej.

Obecnie pod szyldem Cruel & Unusual Films produkowane są filmy takie jak The Last Photograph, realizowany w oparciu o pomysł Snydera i na podstawie scenariusza Kurta Johnstada, oraz Army of the Dead, thriller akcji kręcony na podstawie scenariusza autorstwa Snydera.

RICHARD SUCKLE (producent) to producent, który ma na swoim koncie nominację do Oscara i Złoty Glob. Przez ponad dwie dekady był członkiem Atlas Entertainment, gdzie współpracował z założycielem spółki Charlesem Rovenem.

Duet ten wyprodukował wspólnie Legion samobójców, którego premiera odbyła się w sierpniu 2016 r. Film zarobił w światowym box office ponad 745 milionów dolarów. W produkcji wyreżyserowanej przez Davida Ayera na dużym ekranie pojawiła się grupa superprzestępców DC Comics. Film ustanowił nowy rekord weekendu otwarcia w sierpniu, osiągając dochód 133 milionów dolarów. Legion samobójców zdobył Oscara za najlepszą charakteryzację i fryzury, a jego ścieżka dźwiękowa, która została nominowana do pięciu nagród Grammy, uzyskała status najlepiej sprzedającej się ścieżki dźwiękowej w 2016 r. W filmie wystąpili: dwukrotnie nominowany do Oscara Will Smith, Margot Robbie, zdobywca Oscara Jared Leto, laureatka Oscara Viola Davis, Joel Kinnaman, Jai Courtney i Cara Delevingne.

Atlas Entertainment odpowiadała również za produkcję entuzjastycznie przyjętego przez krytyków przeboju kasowego American Hustle w reżyserii Davida O. Russella, który na całym świecie zarobił ponad 250 milionów dolarów. Poza wieloma innymi wyróżnieniami film otrzymał 10 nominacji do Nagrody Akademii, w tym dla Suckle’a i Rovena z Atlas Entertainment w kategorii najlepszy film. Zagrali w nim Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner oraz Jennifer Lawrence. Produkcja została nagrodzona trzema Złotymi Globami, w tym dla najlepszego filmu — musicalu lub komedii, trzema nagrodami BAFTA, w tym dla najlepszego scenariusza oryginalnego, oraz zdobyła liczne nagrody przyznawane przez krytyków, w tym nagrodę New York Film Critics Circle dla najlepszego filmu oraz nagrodę SAG Ensemble Award.

Suckle był również zaangażowany w produkcję innych serii filmowych, takich jak światowy hit Scooby-Doo, który zarobił ponad 275 milionów dolarów, czy jego kontynuacja Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie. Obecnie pracuje nad znajdującą się w fazie produkcji animacją o Scoobym-Doo.

Jego producencki dorobek obejmuje też filmy takie jak trzymający w napięciu thriller The International oraz opowiadający o zjawiskach paranormalnych thriller W sieci zła. Obecnie zajmuje się produkcją wysoko ocenianego flagowego serialu 12 małp telewizji SyFy Network. Oparta na wyprodukowanym przez Atlas Entertainment filmie produkcja opowiada historię bohatera wyruszającego w przeszłość z przyszłości, w której ludzkość jest zdziesiątkowana, a stawka jego wyścigu z czasem jest ogromna. Obecnie trwają zdjęcia do czwartego i zarazem ostatniego sezonu serialu, który zostanie wyemitowany w 2018 r.

Po ukończeniu New York University Suckle rozpoczął karierę w przemyśle rozrywkowym na Broadwayu w firmie zarządzającej Gatchell & Neufeld. Pracował wtedy przy produkcji musicalu „Aspects of Love” Andrew Lloyda Webbera, a także wyróżnionych nagrodami Tony Award spektakli „Lettice & Lovage” oraz „Miasto aniołów”. Następnie przeniósł się do branży muzycznej, dołączając do odpowiadającej za kontakty z mediami firmy Shore Fire Media. W tym okresie pracował ze zdobywcami nagród Grammy — Wyntonem Marsalisem i Bruce’em Springsteenem. Natomiast w 1992 r. rozpoczął pracę w Atlas Entertainment.

ALLAN HEINBERG (pomysł/scenariusz) filmem Wonder Woman debiutuje na dużym ekranie jako scenarzysta, będąc jednym ze współautorów jego scenariusza.

Wśród projektów telewizyjnych, w których realizację się zaangażował jako scenarzysta i producent, znalazły się seriale Ich pięcioro, Seks w wielkim mieście, Kochane kłopoty, Życie na fali, Chirurdzy, Spojrzenia i Skandal. Ostatnio Heinberg pełni funkcję scenarzysty i producenta wykonawczego serialu Blef z Mireille Enos i Peterem Krausem, produkowanego przez telewizję ABC i Shondaland.

Na zlecenie Marvel Comics stworzył i napisał serię komiksową „Young Avengers” oraz jej kontynuację „Avengers: The Children’s Crusade” we współpracy z współtwórcą/grafikiem, Jimem Cheungiem. Natomiast dla DC Comics napisał wraz z Geoffem Johnsem serię komiksową „JLA: Crisis of Conscience” z ilustracjami autorstwa Chrisa Batisty. Ponadto zaczął ponownie pisać komiksy o Wonder Woman we współpracy z grafikami Terrym i Rachel Dodsonami.

JASON FUCHS (pomysł) jest scenarzystą, aktorem i producentem. Zadebiutował na dużym ekranie jako scenarzysta, współtworząc scenariusz do przeboju Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów, który ustanowił nowy rekord jako najbardziej dochodowa animacja na świecie. Fuchs napisał też scenariusz do wyreżyserowanego przez Joe Wrighta filmu Piotruś. Wyprawa do Nibylandii z 2015 r. Scenariusz ten został umieszczony na liście Black List.

Jednym z projektów filmowych, nad którymi obecnie pracuje, jest thriller o zjawiskach paranormalnych Break My Heart 1,000 Times z Bellą Thorne i Dermotem Mulroneyem w rolach głównych. Fuchs pisze do niego scenariusz, a także zajmie się produkcją.

Filmowiec, który pochodzi z Nowego Jorku, pracował jako aktor od siódmego roku życia. Na ekranie można go było oglądać w filmach takich jak Flipper z 1996 r., Mafia! z 1998 r., za który został nominowany do nagrody Young Artist Award, oraz Przemytnik z 2010 r., który był pokazywany na Festiwalu Filmowym w Sundance. W ostatnim czasie wystąpił w obsypanym Oscarami i Złotymi Globami musicalu La La Land Damiena Chazelle’a.

Fuchs pojawiał się też gościnnie w wielu serialach. Drugą nominację do nagrody Young Artist Award otrzymał za gościnny występ w odcinku serialu Prawo i porządek: sekcja specjalna w 2003 r.

Na scenie teatralnej aktor zagrał w wielu musicalach i spektaklach wystawianych zarówno na Broadwayu, jak i poza nim. Wśród nich warto wymienić sztuki takie jak „Abe Lincoln in Illinois” w Vivian Beaumont, „Opowieść wigilijna” w Madison Square Garden, „Sea of Tranquility” w Atlantic Theater Company oraz „Gorilla Man” w P.S. 122. Co więcej, wcielił się w rolę Solomona w wyprzedanej produkcji „Speech & Debate” Stephena Karama, która zainaugurowała działalność sceny teatralnej Roundabout Underground w ramach Roundabout Theater Company.

STEPHEN JONES (producent wykonawczy) ostatnio zajmował się produkcją epickiego filmu akcji w reżyserii Aleksa Proyasa zatytułowanego Bogowie Egiptu, w którym zagrali Gerard Butler i Geoffrey Rush.

Wcześniej pełnił funkcję producenta wykonawczego filmów 300: Początek imperium oraz nagradzanego megahitu Grawitacja w reżyserii Alfonsa Cuaróna, z udziałem Sandry Bullock i George’a Clooneya. Obraz zarobił ponad 700 milionów dolarów w światowym box office i zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Otrzymał dziesięć nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu.
W dorobku producenckim Jonesa znalazły się też projekty filmowe Nie bój się ciemności, Zapowiedź i Wyspa Nim. Pracował także jako koproducent filmów Nie wszystko złoto, co się świeci, Superman: Powrót, Dziedzic maski oraz jako koproducent/kierownik produkcji na planie Piotrusia Pana.

Ponadto Jones był kierownikiem produkcji na planie wyreżyserowanych przez George’a Lucasa przebojów kasowych Gwiezdne wojny: Część II — Atak klonów oraz Gwiezdne wojny: Część III — Zemsta Sithów. Jako kierownik produkcji Jones zaangażował się w realizację projektów filmowych takich jak Statek widmo, Scooby-Doo, Czerwona planeta oraz Quigley na Antypodach.

GEOFF JOHNS (producent wykonawczy) to jeden z najbardziej twórczych i najpopularniejszych współczesnych autorów komiksów. Pełni także funkcje prezesa i dyrektora kreatywnego w DC Entertainment (DCE).

Jako prezes i dyrektor kreatywny Johns odpowiada za całą działalność twórczą związaną z wprowadzaniem do wszystkich mediów bogatego portfolio bohaterów z uniwersum DC Entertainment oraz historii opublikowanych przez legendarne marki, takie jak DC (Batman, Superman, Wonder Woman, Liga Sprawiedliwości), Vertigo (Sandman, Baśnie) oraz MAD. Od czasu objęcia tego stanowiska Johns, we współpracy z różnymi pionami Warner Bros., przyczynił się do największych sukcesów multimedialnych wydawnictwa. Wśród nich warto wymienić przebojowe gry wideo takie jak seria „Batman: Arkham”, realizację nowych projektów telewizyjnych: DC’s Legends of Tomorrow, Arrow, Gotham, Supergirl, Flash, iZombie oraz Lucyfer, jak również cieszących się ogromną popularnością filmów kinowych, takich jak Człowiek ze stali i bijący rekordy popularności Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, przy którym pracował jako producent wykonawczy.

Jako znany na całym świecie i wielokrotnie nagradzany autor Johns napisał jedne z najbardziej popularnych w branży komiksowej historii o przygodach Supermana, Zielonej Latarni, Flasha, Młodych Tytanów i Ligi Sprawiedliwości. Ponadto Johns jest autorem powieści graficznych: „Green Lantern: Rage of the Red Lanterns”, „Green Lantern: Sinestro Corps War”, „Superman: Brainiac”, „Blackest Night” oraz „Batman: Ziemia Jeden”, które znalazły się na liście bestsellerów New York Timesa.

Poza komiksami Johns tworzył także na potrzeby innych mediów. Napisał scenariusz do entuzjastycznie przyjętego odcinka Smallville zatytułowanego „Legion”, a także do czwartego sezonu serialu Robot Chicken. Ostatnio Johns napisał kilka wysoko ocenionych odcinków seriali Arrow i Flash, takich jak „Muse on Fire” (Arrow), „Dead to Writes” (Arrow) oraz „Going Rogue” (Flash).
Karierę rozpoczął od napisania komiksu „Stars AND S.T.R.I.P.E.” oraz stworzenia postaci Stargirl dla DC Comics. Został uhonorowany nagrodą Wizard Fan Award dla najlepszego debiutanta w 2002 r. Otrzymał tytuł scenarzysty roku w latach 2005–2008 oraz scenarzysty roku CBG w latach 2003–2005, 2007 i 2008, a także nagrodę CBG Best Comic Book Series za JSA w latach 2001–2005.
Johns urodził się w Detroit. Studiował sztukę mediów, scenopisarstwo, produkcję filmową i teorię filmu na Michigan State University. Po przeprowadzce do Los Angeles pracował jako stażysta, a później jako asystent reżysera Richarda Donnera, który nakręcił filmy takie jak: Superman, Zabójcza broń 4 oraz Teoria spisku.

JON BERG (producent wykonawczy) pełni funkcję jednego z prezesów ds. produkcji i rozwoju kreatywnego w Warner Bros. Pictures. Do jego zadań należy zarządzanie i nadzór nad zespołem ds. rozwoju i budżetem, a ponadto nadzorowanie wszystkich filmów powiązanych z DC Entertainment wspólnie z dyrektorem kreatywnym DC, Geoffem Johnsem.

Od kiedy dołączył do Warner Bros. w 2008 r., odpowiadał za realizację kilku kluczowych filmów, w tym serii filmowej o Sherlocku Holmesie, globalnego przeboju kasowego Mroczny Rycerz powstaje, nagrodzonej Oscarem dla najlepszego filmu produkcji Operacja Argo, a także hitu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. Berg obecnie sprawuje nadzór nad Ligą Sprawiedliwości, Aquamanem, którego jest producentem wykonawczym, oraz nad szeregiem innych projektów filmowych powiązanych z DC.

Zanim objął stanowisko w Warner Bros., wyprodukował Elfa i Mów mi Dave. Ponadto pełnił rolę producenta wykonawczego filmu Wyścig z czasem, realizowanego pod szyldem jego niezależnej spółki producenckiej Guy Walks Into a Bar.

WESLEY COLLER (producent wykonawczy) prowadzi działalność producencką pod szyldem Cruel and Unusual Films Incorporated, gdzie współpracuje z Zackiem Snyderem i Deborah Snyder przy tworzeniu ciekawych i przełomowych projektów filmowych. Obecnie zajmuje się w charakterze producenta wykonawczego postprodukcją wyczekiwanego filmu o superbohaterach z uniwersum DC — Liga Sprawiedliwości, którego premierę zaplanowano na listopad tego roku.

W ostatnim czasie Coller wyprodukował przebój kasowy Zacka Snydera Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, który zarobił ponad 870 milionów dolarów w światowym box office. Wcześniej pełnił rolę koproducenta przy produkcji światowego hitu Zacka Snydera Człowiek ze stali oraz wyreżyserowanego przez niego filmu Watchmen. Strażnicy — docenionej przez krytyków ekranizacji popularnego komiksu. Był producentem wykonawczym filmu fantasy Sucker Punch oraz współproducentem pierwszej animacji Snydera — produkcji Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole. Pracował także na stanowisku współproducenta przeboju 300 w reżyserii Snydera, który ustanowił nowy rekord, zarabiając na świecie w premierowy weekend w marcu 2007 r. ponad 450 milionów dolarów.

Obecnie jest zaangażowany w realizację licznych projektów dla Cruel and Unusual Films, w tym Army of the Dead oraz The Last Photograph.
Przed rozpoczęciem kariery Coller ukończył w 1999 r. studia na Eastern Michigan University, uzyskując dyplom Bachelor of Arts na kierunku telekomunikacja i film, a dodatkowo skończył projektowanie graficzne.

REBECCA STEEL ROVEN (producent wykonawczy) jest wiceprezesem ds. produkcji w Atlas Entertainment, jednej z najbardziej cenionych wytwórni filmowych w Hollywood. Jako córka Charlesa Rovena i legendarnej Dawn Steel Roven była częścią rodziny Atlas na długo przed tym, zanim oficjalnie dołączyła do spółki po ukończeniu Uniwersytetu Chicagowskiego. Była współproducentką pierwszego filmu zrealizowanego przez Atlas Independent, Revenge for Jolly!, który zwrócił jej uwagę, kiedy pracowała jeszcze jako asystentka. Jego premiera miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Tribece w kwietniu 2012 r. Ostatnio Roven pełniła funkcję koproducentki filmu Warcraft: Początek opartego na motywach popularnej serii gier wideo, który zarobił na całym świecie w sumie ponad 433 miliony dolarów.

Rozpoczynała karierę w branży jako asystentka w dziale zdjęć na planie produkcji Nieustraszeni bracia Grimm w reżyserii Terry’ego Gilliama. Miała wtedy zaledwie 16 lat. Później pracowała na stanowisku asystentki produkcji podczas realizacji filmów Śmierć na żywo z 2007 r. i Mroczny Rycerz. Dzięki zaangażowaniu w pierwsze projekty Roven zdobyła ogromne doświadczenie z zakresu produkcji filmowej zarówno pod kątem technicznym, jak i biznesowym. Otworzyło to przed nią drogę do osiągnięcia sukcesu w branży.

Roven rozpoczęła karierę w Atlas jako drugi asystent producenta i współzałożyciela wytwórni — Charlesa Rovena. Wspinała się po kolejnych szczeblach kariery, osiągając obecne stanowisko. W tym czasie zajmowała się produkcją filmów takich jak Polowanie na czarownice, Mroczny Rycerz powstaje oraz Człowiek ze stali.

MATTHEW JENSEN (operator) rozpoczął swoją przygodę z filmem, kręcąc entuzjastycznie przyjmowane przez krytyków, wysokobudżetowe seriale telewizyjne — nominowany do Złotego Globu serial Uśpiona komórka stacji Showtime, nominowany do nagrody Emmy popularny serial o wampirach Czysta krew oraz dwukrotnie wyróżniony nagrodą Emmy serial fantasy Gra o tron, oba wyprodukowane dla kanału HBO. Jego doskonałe wyczucie i wyjątkowa umiejętność kadrowania pomogły ukształtować wizualną stronę tych przełomowych seriali.

Sukcesom Jensena odnoszonym w telewizji dorównać mogą jedynie jego osiągnięcia w branży filmowej. W 2012 r. nakręcił kultowy thriller science fiction Kronika, należący do klasyki gatunku.

Inne projekty, w których realizację był zaangażowany, to Fantastyczna Czwórka i nominowany do nagrody BAFTA Brud z Jamesem McAvoyem w roli głównej. Jensen jest obecnie jednym z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych filmowców w branży. To prawdziwy wizjoner, który potrafi wnieść emocje i intymną atmosferę do największych produkcji.

Jest członkiem prestiżowego Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych.

ALINE BONETTO (scenograf) jest najbardziej znana ze współpracy z Jean-Pierre’em Jeunetem na planie filmów Amelia, Bardzo długie zaręczyny i Bazyl. Człowiek z kulą w głowie. Za pracę nad dwoma pierwszymi produkcjami została wyróżniona Cezarami za najlepszą scenografię oraz nominacjami do Oscara w tej samej kategorii. Ma na swoim koncie również nagrodę BAFTA za najlepszą scenografię i nagrodę przyznawaną przez Art Director’s Guild za wybitne osiągnięcia w dziedzinie scenografii za film Amelia oraz Europejską Nagrodę Filmową za Bardzo długie zaręczyny.

Ostatnio pracowała na planie filmu Piotruś. Wyprawa do Nibylandii w reżyserii Joe Wrighta, a także została nominowana do Cezara za pracę przy produkcji filmu biograficznego Yves Saint Laurent Jalila Lesperta oraz Świata według T.S. Spiveta w reżyserii Jeuneta. Była dekoratorką wnętrz na potrzeby projektów filmowych takich jak Prawdziwe oblicze Charliego Jonathana Demme’a, Madeline w reżyserii Daisy von Scherler Mayer oraz Miasto zaginionych dzieci i Delicatessen duetu reżyserskiego Marc Caro i Jean-Pierre Jeunet.

Ponadto Bonetto stworzyła scenografię do ponad 70 reklam dla klientów i produktów takich jak Chanel No 5, Chanel Coco Mademoiselle, Versace, Etro, L’Oreal, EDF, Ford i Peugeot z reżyserami Joe Wrightem, Jean-Pierre’em Jeunetem, Mariem Testino i Emirem Kusturicą.

MARTIN WALSH (montażysta) zdobył Oscara oraz nagrodę Eddie Award przyznawaną przez stowarzyszenie American Cinema Editors za pracę nad przebojową ekranizacją broadwayowskiego musicalu Chicago z 2002 r. Reżyserem filmu był Rob Marshall, a wystąpili w nim Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones oraz Richard Gere.

W ostatnim czasie Walsh zrealizował projekty filmowe takie jak Eddie zwany Orłem, Tear Me Apart, Kopciuszek i Jack Ryan: Teoria chaosu Kennetha Branagha, Gniew tytanów Jonathana Liebsmana oraz Ra.One.

W 2010 r. pracował na planie dwóch filmów kostiumowych — Książę Persji: Piaski czasu Mike’a Newella, za którego produkcję odpowiadał Jerry Bruckheimer, oraz Starcie tytanów w reżyserii Louisa Leterriera. Trzykrotnie podejmował współpracę z reżyserem Iainem Softleyem podczas realizacji filmów Atramentowe serce z Brendanem Fraserem i Helen Mirren, Hakerzy — debiutu kinowego Angeliny Jolie, a także filmu biograficznego o Beatlesach, Backbeat. Ponadto Walsh zmontował trzy produkcje dla reżysera Petera Chelsoma — Potężny i szlachetny, Umrzeć ze śmiechu i Wysłuchaj mej pieśni.

W jego dorobku znalazły się też projekty filmowe takie jak: V jak Vendetta Jamesa McTeigue’a wyprodukowany przez siostry Wachowskie, Dwie prawdy w reżyserii Juliana Fellowesa, Thunderbirds, Iris Richarda Eyre’a, Tylko Sinatra, Dziennik Bridget Jones, Mansfield Park, Hilary i Jackie, Witajcie w krainie Woop Woop, Grób Roseanny oraz Piętno Minnesoty.

LINDY HEMMING (projektantka kostiumów) zdobyła Oscara w 2000 r. za projekty kostiumów z czasów Gilberta i Sullivana do filmu Topsy-Turvy w reżyserii Mike’a Leigha. Z wyboru Leigha pracowała z nim także jako projektantka kostiumów przy produkcji filmów Meantime, Nadzy, Życie jest słodkie i Wysokie aspiracje.

Hemming współpracowała z Christopherem Nolanem na planie światowych hitów Batman — Początek, Mroczny Rycerz i Mroczny Rycerz powstaje, zdobywając nagrodę przyznawaną przez Costume Designer Guild za wybitne osiągnięcia, jak również nominacje do nagród BAFTA i Gold Derby Award za drugi film z trylogii.

Projektantka stworzyła także kostiumy do kilku filmów o przygodach Jamesa Bonda, począwszy od GoldenEye (1995 r.) w reżyserii Martina Campbella, poprzez Jutro nie umiera nigdy Rogera Spottiswoode’a, Świat to za mało Michaela Apteda, Śmierć nadejdzie jutro Lee Tamahoriego, poCasino Royale Campbella. Wcześniej została wyróżniona nominacją do nagrody BAFTA za pracę przy produkcji przeboju Cztery wesela i pogrzeb w reżyserii Mike’a Newella.

Bogaty dorobek filmowy Hemming obejmuje również projekty takie jak: Starcie tytanów, Furia Martina Campbella, Lara Croft: Tomb Raider oraz jego kontynuację — Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia, Harry Potter i Komnata Tajemnic w reżyserii Chrisa Columbusa, Człowiek, który płakał Sally Potter, Okop z Danielem Craigiem, O mały głos i Weneckie Qui Pro Marka Hermana, Odważny w reżyserii odtwórcy głównej roli Johnny’ego Deppa, Krew i wino Boba Rafelsona, Umrzeć ze śmiechu i Wysłuchaj mej pieśni Petera Chelsoma, Kraina wód Stephena Gyllenhaala, Bracia Kray Petera Medaka, Królowa kier Johna Amiela, Moja piękna pralnia Stephena Frearsa, Wetherby Davida Hare’a, Laughterhouse Richarda Eyre’a, Komfort i radość Billa Forsytha, Paddington i Paddington 2, który wejdzie do kin w tym roku.

Hemming była nominowana do nagrody BAFTA TV za pracę na planie filmu telewizyjnego Porterhouse Blue. W ostatnim czasie zaprojektowała kostiumy do włoskiej komedii krótkometrażowej The Good Italian III: The Magic of Naples z 2017 r. Inne projekty, które zrealizowała na potrzeby telewizji, obejmują też produkcje długometrażowe takie jak: Running Late, Dancing Queen i All Things Bright and Beautiful.

Przed rozpoczęciem pracy w branży filmowej Hemming przez 17 lat projektowała kostiumy teatralne. Współpracowała z Royal Shakespeare Company i National Theatre of Great Britain. Stworzyła też stroje na potrzeby wielu produkcji wystawianych na londyńskim West Endzie. W 1983 r. Hemming otrzymała nominację do broadwayowskiej nagrody Tony Award w kategorii najlepszy projektant kostiumów za spektakl „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”.

RUPERT GREGSON-WILLIAMS (kompozytor) urodził się w Anglii, a wykształcenie zdobywał w St. John’s College Choir School w Cambridge. Ten wielokrotnie nagradzany kompozytor pracuje w studiach w Londynie i Los Angeles.

To bardzo wszechstronny twórca. Skomponował ścieżki dźwiękowe do wielu filmów, w tym m.in. nagrodzonego Oscarem Hotelu Ruanda (za który otrzymał nagrodę European Film Award dla najlepszego kompozytora), animacji Skok przez płot oraz Film o pszczołach Jerry’ego Seinfelda (za drugą z nich został nominowany do nagrody Annie Award), a także do niezależnej produkcji Love + Hate, za którą wyróżniono go nagrodą Reims International Composer Award.

Ostatnio Gregson-Williams napisał muzykę do cenionego dramatu wojennego Mela Gibsona Przełęcz ocalonych z Andrew Garfieldem. Film został po raz pierwszy pokazany szerokiej publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a do kin trafił w listopadzie 2016 r. Kompozytor jest też autorem ścieżki dźwiękowej do światowego przeboju Tarzan: Legenda w reżyserii Davida Yatesa, w którym w głównych rolach wystąpili Alexander Skarsgård i Margot Robbie. Wśród najnowszych projektów filmowych Gregsona-Williamsa znalazł się thriller Terminal z udziałem Margot Robbie. Film reżyseruje Vaughn Stein na podstawie własnego scenariusza.

W telewizji kompozytor odpowiada obecnie za ścieżkę dźwiękową do oryginalnego serialu The Crown, powstającego na zlecenie platformy Netflix, którego twórcą jest Peter Morgan. Jego premiera odbyła się w listopadzie 2016 r. Gregson-Williams skomponował także muzykę do wielu innych projektów telewizyjnych takich jak wyróżniony nagrodą Emmy serial Figurantka produkcji HBO, serial Uwięziony stacji AMC oraz serial Agatha Raisin kanału Sky Vision. Ma na swoim koncie nominację do nagrody Emmy w kategorii najlepsza kompozycja muzyczna do miniserialu, filmu lub programu rozrywkowego (oryginalna dramatyczna ścieżka dźwiękowa) za film telewizyjny Jack i czarodziejska fasola z 2002 r.

Od lat współpracuje z Adamem Sandlerem. W ciągu minionej dekady napisał muzykę do wielu produkcji z jego udziałem takich jak: Klik: I robisz, co chcesz, Opowieści na dobranoc, Duże dzieci, Żona na niby, Mocne uderzenie, The Ridiculous 6, The Do-Over, a także Sandy Wexler Stevena Brilla z Sandlerem i Kevinem Jamesem, który niedawno wszedł na ekrany kin.

Dorobek kompozytora obejmuje ponadto filmy takie jak Zimowa opowieść w reżyserii Akivy Goldsmana, Heca w zoo z Kevinem Jamesem, Moja dziewczyna wychodzi za mąż z Patrickiem Dempseyem w roli głównej oraz Marzenia do spełnienia z udziałem Stephena Frya.

Gregson-Williams komponował muzykę rozrywkową i filmową we współpracy m.in. z Benem Foldsem, Markiem Knopflerem, Hansem Zimmerem, Hadagiem Nahashem, Lebo M, Juniorem Mambazo i Moyą Brennan.

informacja prasowa

Kalendarium

Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "Joker: Folie À Deux"

Zobacz wyniki

Sonda

Najlepsza okładka (Dark Age):