| O FILMIE | RECENZJE | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |
| BOX OFFICE | W LICZBACH | NOTKI BIOGRAFICZNE POSTACI | PRODUKCJA | OBSADA | TWÓRCY |


W LICZBACH

1

Ponadczasowa ikona siły, wdzięku i mądrości, która wzbudza zachwyt na całym świecie. Została stworzona na kartach DC Comics, a na dużym ekranie wcieliła się w nią Gal Gadot w filmie Patty Jenkins Wonder Woman.

1.

Film pełnometrażowy poświęcony Wonder Woman w 75-letniej historii tej legendarnej superbohaterki, a także pierwszy współczesny film o przygodach superbohaterów z kobietą w roli głównej.

1

Godkiller („zabójca bogów”) — boski miecz podarowany Amazonkom przez Zeusa, którym może władać jedynie najbardziej niezłomna spośród nich.

2

Wersje kultowego kostiumu Wonder Woman, który został pierwotnie stworzony do filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości przez projektanta kostiumów Michaela Wilkinsona, a następnie dopracowany na potrzeby filmu Wonder Woman przez nagrodzoną Oscarem projektantkę, Lindy Hemming.

2.

Film, w którym Gal Gadot wciela się w rolę Diany vel Wonder Woman. Jej debiut w filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości stanowił przygotowanie do opowieści o początkach jej legendy przedstawionej na dużym ekranie w filmie Wonder Woman.

3

Ikony popkultury, które zagrał Chris Pine: kapitan James T. Kirk w Star Treku, Jack Ryan w filmie Jack Ryan: Teoria chaosu oraz kapitan Steve Trevor w Wonder Woman — oficer amerykańskiego wywiadu, który ląduje awaryjnie u brzegów Themysciry, przynosząc ze sobą informacje o wojnie prowadzonej przez rodzaj ludzki na mityczną wyspę — dom Diany, i pomaga jej dokonywać bohaterskich czynów.

3

Opryszków — „kłamca, morderca i przemytnik”, których Steve werbuje do pomocy Dianie w dotarciu na linię frontu w jej misji zakończenia wszystkich wojen, aby chronić ludzkość przed Aresem. Zaliczają się do nich jeden z najlepszych tajnych agentów — Sameer (Said Taghmaoui), szkocki snajper — Charlie (Ewen Bremner) oraz doświadczony przemytnik indiańskiego pochodzenia — Wódz (Eugene Brave Rock).

5

Finalistek wybranych spośród setek aktorek, które zgłosiły się na casting do roli Wonder Woman/Diany w filmie Batman v Superman, i tylko jedna, która jest uosobieniem jej wewnętrznej siły i pełnego empatii ducha — Gal Gadot.

5

Zestawów zbroi Wonder Woman wykonanej na potrzeby filmu z materiału, który wygląda na pochodzący z czasów starożytnych, ale jest wystarczająco giętki, aby umożliwić udział w scenach kaskaderskich. Całość uzupełnia złożony z wielu części napierśnik z ruchomymi elementami.

5

Kluczowych rodzajów broni i akcesoriów, którymi wywija Wonder Woman: Lasso Hestii, które zmusza każdego skrępowanego do mówienia prawdy; zaczarowane Bransolety odbijające kule; niezniszczalny miecz Godkiller; Tarcza, która chroni i broni; oraz legendarny i cenny diadem Diany.

6

Miesięcy spędzonych przez ponad 30 aktorek na intensywnym obozie treningowym prowadzonym przez trenera Marka Twighta, aby zmienić je w amazońskie wojowniczki.

6

Wiek, w którym producent Richard Suckle po raz pierwszy oglądał Wonder Woman, graną przez Lyndę Carter, w kultowym serialu z lat 70. XX wieku pod tym samym tytułem. Zadebiutował na antenie amerykańskiej telewizji w 1975 r. i był emitowany przez kolejne dwa lata jako The New Adventures of Wonder Woman.

7

Zawodowych sportsmenek/ekspertek fitnessu obsadzonych w filmie Wonder Woman w rolach amazońskich wojowniczek: amerykańska mistrzyni boksu — Ann Wolfe, kanadyjska medalistka w Wushu — Samantha Jo, brytyjska pięcioboistka — Jenny Pacey, szwedzka bokserka uprawiająca boks tajski/zawodniczka MMA — Madeleine Vall, brytyjska ekspertka fitnessu — Zoe Shelley oraz amerykańska mistrzyni CrossFitu — Brooke Ence.

8

Wiek Diany, kiedy ją poznajemy (graną przez debiutującą na dużym ekranie Lilly Aspell). To jedyne dziecko w odosobnionym świecie Amazonek — na wyspie Themyscira. Diana pragnie zostać wielką wojowniczką wbrew woli swojej opiekuńczej matki, królowej Hippolyty.

~8. wiek p.n.e.

Legendarna era Amazonek — mitycznego plemienia wojowniczek, których zaciekłość w walce została po raz pierwszy uwieczniona przez Homera w jego fundamentalnej epopei „Iliada”, a związana z nimi legenda stała się później inspiracją do stworzenia postaci Diany vel Wonder Woman.

8.

Numer „All Star Comics”, który pojawił się w kioskach w październiku 1941 r., po raz pierwszy prezentując fanom Batmana i Supermana nowy rodzaj superbohatera, którego empatia dorównuje jego mocy i sile — Wonder Woman. Twórcą tej postaci jest William Moulton Marston, tworzący pod pseudonimem literackim Charles Moulton, przy współudziale żony, Elizabeth Holloway Marston. Natomiast na papier przeniósł ją Harry G. Peter.

9

Miesięcy, w czasie których Gal Gadot trenowała pod okiem trenera aktorów Rudy Vrby oraz koordynatora pracy kaskaderów Damona Caro, aby opanować do perfekcji wrażenie niewymagającej wysiłku siły i wytrzymałości oraz naturalnego uroku Wonder Woman.

9

Filmów, przy produkcji których współpracowali przez ostatnią dekadę producenci Deborah Snyder i Zack Snyder — począwszy od przeboju 300 Zacka Snydera z 2006 r., a skończywszy na wyczekiwanej filmie Wonder Woman Patty Jenkins z 2017 r.

10

Milionów fanów pochłaniających komiksy o przygodach Wonder Woman w 1944 r. w ramach czterech wydawnictw: „Wonder Woman”, „Sensation”, „Comic Cavalcade” oraz „All Star Comics”. w ostatnim z nich pojawili się także superbohaterowie z Justice Society of America.

12

Lat, w ciągu których producent Charles Roven pomagał przenosić postaci kultowych superbohaterów DC na duży ekran w siedmiu filmach — począwszy od Batmana — Początek Christophera Nolana z 2005 r., a skończywszy na Wonder Woman w reżyserii Patty Jenkins z 2017 r.

15

Lat trenowania stylu walki Shotokan Karate przez hiszpańską aktorkę Elenę Anayę, filmową dr Maru vel Doktor Poison, chemiczkę pracującą z Ludendorffem (Danny Huston) nad opracowaniem tajemniczej broni masowej zagłady.

20

Wiek, w którym Robin Wright, wcielająca się w filmie w rolę niezłomnej Antiope — która potajemnie trenuje siostrzenicę Dianę, aby przygotować ją do starcia z największym wrogiem Amazonek — została obsadzona w przełomowej roli tytułowej bohaterki w uwielbianej baśni filmowej Narzeczona dla księcia.

38

Lokalizacji w dwóch krajach, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, gdzie reżyser Wonder Woman, Patty Jenkins, zabrała aktorów i ekipę filmową, aby zrealizować sceny akcji i uchwycić dramaturgię filmu na tle autentycznych włoskich (Wybrzeże Amalfitańskie, Happy Village, Matera i Castel del Monte) i brytyjskich (Victoria House, Australia House, Sicilian Avenue, Muzeum Brytyjskie i Tilbury Fort) krajobrazów.

42

Lata spędzone przed i za kamerą przez Danny’ego Hustona, który stworzył kreację budzącego grozę czarnego charakteru w osobie Ludendorffa — dwulicowego generała, sabotującego rokowania pokojowe na rzecz wiecznej wojny, kultywując w ten sposób rodzinne tradycje filmowe po dziadku, wybitnym aktorze — Walterze Hustonie i ojcu, legendarnym reżyserze — Johnie Hustonie.

48

Sparks — system przeciwpożarowy umieszczony na elementach zbroi Wonder Woman. Został specjalnie zaprojektowany i wykonany z kevlarowego włókna węglowego przez specjalistę od efektów specjalnych — Mike’a Holta i jego zespół.

75.

Rocznica powstania najznamienitszej i najpopularniejszej na całym świecie superbohaterki oraz ponadczasowego symbolu równości, siły i prawdy, której hołd oddaje pierwszy pełnometrażowy film z Wonder Woman w roli głównej.

100

Masek gazowych zaprojektowanych i wykonanych ręcznie przez rekwizytora na planie Wonder Woman — Terry’ego Wooda na potrzeby realizacji scen rozgrywających się w laboratorium dr Maru i w fabryce broni.

~700 r. p.n.e.

rok, w którym Ares, mityczny bóg wojny i syn Zeusa, został opisany w „Theogonii” autorstwa greckiego poety Hezjoda jako „przeszywający tarcze” i „plądrujący miasta” — ucieleśnienie niszczycielskiego i brutalnego charakteru wojny.

1851

Rok opatentowania procesu kolodionowego wykorzystanego do stworzenia „zabytkowej” fotografii, która pojawiła się po raz pierwszy w filmie Batman v Superman, zwiastując wyprawę Wonder Woman ze Steve’em Trevorem i jego bandą buntowników w pogoni za przeznaczonym jej przeciwnikiem — Aresem.

1856

Rok narodzin artysty Johna Singera Sargenta, którego współczesna wrażliwość i plastyczne wyczucie barwy i światła stanowiły kluczową inspirację mise-en-scène filmu Wonder Woman.

1909

Rok założenia Selfridges, największego domu towarowego w Wielkiej Brytanii, gdzie entuzjastycznie nastawiona do życia asystentka Steve’a Trevora — Etta Candy, grana przez Lucy Davis, pomaga Dianie dokonać niemożliwego — wybrać strój, który będzie odpowiedni zarówno do walki, jak i dopuszczalny do noszenia przez kobietę w epoce edwardiańskiej.

1915

Rok, w którym absolwent Harvardu — psycholog, prawnik, wynalazca, felietonista i twórca postaci Wonder Woman — William Moulton Marston opracował badanie ciśnienia skurczowego służące wykrywaniu prawdy lub fałszu. Stało się ono inspiracją dla należącego do Diany Lassa Hestii oraz prekursorem współczesnego wariografu lub testu wykrywaczem kłamstw.

1918

Rok, w którym rozgrywa się epicka przygoda stanowiąca centralny wątek filmu Wonder Woman, kiedy Diana i Steve Trevor łączą siły, aby zapobiec niekończącej się wojnie, w której życie stracą miliony.

1941

Rok, w którym w „All Star Comics”, w tomie 1, nr 8, przedstawiono nie tylko postać Wonder Woman, ale także jej matkę — mądrą i potężną królową Hippolytę, której inspiracją była jej imienniczka w mitologii greckiej. w filmie zagrała ją Connie Nielsen.

1942

Rok publikacji pierwszego numeru „Wonder Woman”, przełomowej komiksowej serii o przygodach tej superbohaterki, która jest wydawana nieprzerwanie od siedemdziesięciu lat.

w tym samym roku na kartach komiksu „Sensation Comics” nr 2 pojawiła się po raz pierwszy postać Etty Candy, którą w filmie sportretowała w przezabawny sposób Lucy Davis.

1960

Rok, w którym na kartach komiksu „The Brave and the Bold” nr 28, napisanego przez Gardnera Foksa i narysowanego przez Mike’a Sekowsky’ego, ujawniono w retrospekcji rolę, jaką odegrała Wonder Woman jako członek-założyciel Ligi Sprawiedliwości, kiedy połączyła siły z Supermanem, Batmanem, Flashem, Aquamanem, Zieloną Latarnią oraz Martian Manhunterem, aby odeprzeć atak kosmitów.

1972

Rok, w którym do kiosków z gazetami trafił pierwszy numer obecnie legendarnego już feministycznego magazynu Ms, którego redaktorką naczelną była Gloria Steinem. Na jego okładce znajdowało się zdjęcie Wonder Woman z podpisem „Wonder Woman na prezydenta”, co stało się impulsem do powrotu do niezależnych korzeni postaci i jej odrodzenia wśród nowego pokolenia fanów.

70. lata XX wieku

Epoka, w której serial Wonder Woman oraz kreskówka Super Friends zafascynowały dziewczynkę o imieniu Patty Jenkins, inspirując ją do nakręcenia pierwszego pełnometrażowego filmu z tą globalną ikoną w roli głównej.

2000

Członków ekipy filmowej zaangażowanych przez produkcję Wonder Woman na potrzeby realizacji najbardziej skomplikowanych i epickich scen w filmie.

2000

Lat miały kurhany odkryte na początku lat 90. XX wieku przez amerykańsko-rosyjski zespół archeologów w odległym zakątku Rosji, na południowych stepach Uralu położonych w pobliżu granicy z Kazachstanem. Odnaleziono w nich 150 grobów wojowniczek. Był to pierwszy dowód na istnienie starożytnego plemienia, które mogło stanowić inspirację dla mitów o Amazonkach.

2004

Rok, w którym Gal Gadot reprezentowała swój rodzinny kraj — Izrael, w konkursie piękności Miss Universe. Gadot odsłużyła również dwa lata w Siłach Obronnych Izraela.

2017

Rok, w którym Connie Nielsen — filmowa królowa Hippolyta, została wyróżniona nagrodą Nelson Mandela Changemaker Award za pracę w Human Needs Project, założonej przez nią organizacji non-profit, która zapewnia czysta wodę, infrastrukturę i walczy o zwiększenie społecznej roli mieszkańców Kibery w Kenii.

~7260 kg

Waga 22-metrowego teleskopowego wysięgnika hydroskopowego, pierwszego urządzenia tego rodzaju w Wielkiej Brytanii i jednego z pięciu na świecie, które operator filmu Wonder Woman — Matthew Jensen, wraz z zespołem wykorzystali do nakręcenia jednych z najbardziej porywających scen akcji w filmie.

02.06.2017

Data światowej premiery filmu Wonder Woman, który będzie rozpowszechniany przez Warner Bros. Pictures, spółkę należącą do Warner Bros. Entertainment, na całym świecie w formatach IMAX, 3D i 2D.

informacja prasowa

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"