BATMAN V SUPERMAN: DAWN OF JUSTICE (USA, 2016)

TYTUŁ POLSKI: BATMAN V SUPERMAN: ŚWIT SPRAWIEDLIWOŚCI
GATUNEK: Akcja/ Fantasy/ Sci-Fi
BUDŻET: 250 milionów dolarów
CZAS PROJEKCJI: 152 minuty
ULTIMATE EDITION: 183 minuty
REŻYSERIA: Zack Snyder
SCENARIUSZ: Chris Terrio i David S. Goyer
STUDIO: Warner Bros. Pictures/ Dune Entertainment
DYSTRYBUTOR W POLSCE: Warner Bros. Poland/ Galapagos
STRONY OFICJALNE:
BatmanVSupermanDawnOfJustice.com
DCcomics.com/BatmanVSupermanDawnOfJustice
Facebook.com/batmanvsuperman
OFICJALNA POLSKA STRONA: Galapagos.com.pl
PREMIERA: 25 marca 2016 (USA), kin: 4242
                   1 kwietnia 2016 (Polska), kopii: 365
DVD i Blu-ray™: 19 lipca 2016 (USA)
                          17 sierpnia 2016 (Polska)

Syn Kryptona kontra Nietoperz Gotham. #KtoZwycięży

W obawie przed poczynaniami nieposkromionego superbohatera o boskich rysach i zdolnościach, najznamienitszy obywatel Gotham City, a zarazem zaciekły strażnik porządku, staje do walki z otaczanym czcią współczesnym wybawcą Metropolis, podczas gdy świat usiłuje ustalić, jakiego bohatera naprawdę potrzebuje. Wobec konfliktu, który rozgorzał między Batmanem i Supermanem, na horyzoncie szybko pojawia się nowy wróg, stawiając ludzkość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, z jakim jeszcze nigdy nie musiała się mierzyć.


Stało się. Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawią się dwie najpopularniejsze postaci DC Comics. Już wielokrotnie wydawca DC Comics wraz ze studiem Warner Bros. próbowało doprowadzić do starcia Batmana i Supermana. Wszystko to będzie miało miejsce wraz z premierą Batman v Superman: Dawn of Justice. Obraz jest także pierwszym, który wraz z Man of Steel stworzą filmowe uniwersum DC Comics, o którym marzyli fani.

Fabuła owiana jest tajemnicą. Zack Snyder, reżyser nadchodzącego widowiska zapewnił jedynie, że główną inspiracją dla historii będzie legendarny komiks Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera. Do grona bohaterów dołączy także Wonder Woman, która po raz pierwszy pojawi się na wielkim ekranie. Wśród niepotwierdzonych oficjalnie doniesień, swoje gościnne występy mają także mieć Cyborg oraz Aquaman. Całość ma być wstępem do grupowego filmu Justice League, który swoją premierę będzie mieć w 2017 roku.

Nowym, filmowym Batmanem został dwukrotny zdobywca Oscara Ben Affleck. Wybór aktora wywołał ogromną burzę wśród fanów, porównywalną do tej, kiedy to Michael Keaton został ogłoszony w roli mściciela z Gotham. Powstały liczne petycje, w których domagano się odsunięcia aktora z produkcji. Affleck wspomniał w wywiadzie telewizyjnym, że po zakończeniu castingu studio ostrzegało go, aby nie czytał w sieci opinii internautów, pokazując przy tym przykłady zamieszania powstałego przy wcześniejszych tego typu projektach. 13 maja 2014 roku ujawniono pierwszą fotografię przedstawiającą Bena Afflecka w stroju Batmana, która została w większości ciepło przyjęta przez fanów.

Reżyser Zack Snyder (Człowiek ze stali) prezentuje produkcję Batman v Superman: Świt sprawiedliwości ze zdobywcą Oscara Benem Affleckiem (Operacja Argo) w roli Batmana/Bruce’a Wayne’a oraz Henrym Cavillem (Człowiek ze stali, Kryptonim U.N.C.L.E.) jako Supermanen/Clarkiem Kentem. Bohaterowie po raz pierwszy staną twarzą w twarz na dużym ekranie.

W obawie przed poczynaniami nieposkromionego superbohatera o boskich rysach i zdolnościach najznamienitszy obywatel Gotham City, a zarazem zaciekły strażnik porządku, staje do walki z otaczanym czcią współczesnym wybawcą Metropolis, podczas gdy świat usiłuje ustalić, jakiego bohatera naprawdę potrzebuje. Wobec konfliktu, który rozgorzał między Batmanem i Supermanem, na horyzoncie szybko pojawia się nowy wróg, stawiając ludzkość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, z jakim jeszcze nigdy nie musiała się mierzyć.

W filmie w reżyserii Zacka Snydera wystąpili także: nominowani do Oscara Amy Adams (American Hustle, Człowiek ze stali) jako Lois Lane, Jesse Eisenberg (The Social Network) w roli Leksa Luthora, Diane Lane (Niewierna, Człowiek ze stali) jako Martha Kent oraz Laurence Fishburne (Tina, Człowiek ze stali) wcielający się w postać Perry’ego White’a, laureaci Oscarów Jeremy Irons (Druga prawda) w roli Alfreda i Holly Hunter (Fortepian) jako senator Finch, jak również Gal Gadot (seria filmów Szybcy i wściekli), która zagrała Wonder Woman/Dianę Prince

Snyder reżyserował na podstawie scenariusza autorstwa Chrisa Terrio i Davida S. Goyera, w którym wykorzystano postaci z uniwersum DC Comics, w tym Batmana stworzonego przez Boba Kane’a oraz Supermana według pomysłu Jerry’ego Siegela i Joe Shustera. Za produkcję odpowiadali Charles Roven i Deborah Snyder, a producentami wykonawczymi byli Wesley Coller, Geoff Johns oraz David S. Goyer.

W skład ekipy filmowej Snydera weszli operator Larry Fong (300, Watchmen. Strażnicy) oraz scenograf Patrick Tatopoulos (300: Początek imperium), a z jego zespołu pracującego na planie Człowieka ze stali montażysta David Brenner, projektant kostiumów Michael Wilkinson i specjalista od efektów wizualnych John „DJ” DesJardin. Muzykę do filmu skomponowali nagrodzony Oscarem Hans Zimmer (Król Lew, Człowiek ze stali) oraz Junkie XL (Mad Max: Na drodze gniewu).

Warner Bros. Pictures przedstawia film produkcji Atlas Entertainment/Cruel and Unusual w reżyserii Zacka Snydera zatytułowany Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. Film będzie rozpowszechniany na całym świecie przez Warner Bros. Pictures, należącą do Warner Bros. Entertainment. Jego światową premierę zaplanowano na 25 marca 2016 roku. Obraz zostanie wyświetlony w 3D i 2D oraz w wybranych kinach IMAX 3D. W Polsce film zobaczymy od 1 kwietnia 2016 r.!


Produkcja: Charles Roven, Deborah Snyder
Producenci wykonawczy: Steven Mnuchin, Wesley Coller, Geoff Johns, David S. Goyer, Christopher Nolan i Emma Thomas

Zdjęcia: Larry Fong
Muzyka: Junkie XL i Hans Zimmer
Montaż: David Brenner
Kostiumy: Michael Wilkinson
Scenografia: Patrick Tatopoulos
Obsada: Ben Affleck, Henry Cavill, Jesse Eisenberg, Amy Adams, Laurence Fishburne, Gal Gadot, Diane Lane, Jeremy Irons, Holly Hunter, Tao Okamoto, Callan Mulvey, Scoot McNairy, Rebecca Buller, Harry Lennix, Christina Wren, Brandon Spink, Lauren Cohan, Jeffrey Dean Morgan, Hugh Maguire, Kevin Costner

Kalendarium

Forum