
Tytuł odcinka: “Titans”
Polski tytuł odcinka: “Tytani”
Pierwsza data emisji: 12 października 2019
Reżyseria: Brad Anderson
Scenariusz: Akiva Goldsman, Geoff Johns
Pomysł: Akiva Goldsman, Geoff Johns, Greg Berlanti
Twoja ocena: [yasr_visitor_votes size=”medium”]
Dick Grayson znalazł nowy dom w Detroit, gdzie trafia do niego dziewczyna z poważnymi problemami o imieniu Rachel. Młoda kobieta o imieniu Kori Ander budzi się, nie pamiętając, kim jest.
W premierze serialu Rachel Roth, nastolatka prześladowana przez mroczne wizje i moce, wpada pod skrzydła detektywa Dicka Graysona. Spotykamy także Kory Anders i Beast Boya Gara Logana.
W rolach głównych:
Brenton Thwaites – Dick Grayson/Robin
Anna Diop – Kory Anders
Teagan Croft – Rachel Roth
Ryan Potter – Gar Logan
Gościnnie występują:
Lindsey Gort – Amy Rohrbach
Jarreth Merz – Acolyte
Liza Colón-Zayas – detektyw Jessica Pérez
Sherilyn Fenn – Melissa Roth
W pozostałych rolach:
Martin Roach – Manny Wolf
Phillip Jarrett – kapitan
Randolf Hobbs – John Grayson
April Brown Chodkowski – Mary Grayson
Tomaso Sanelli – młody Dick Grayson
Nicolas Grimes – ogromny facet
Rodney Alexandre – diler
Kafi Pierre – gliniarz #1
Jason Burke – gliniarz #2
Richard Blackburn – sąsiad
Colton Gobbo – Kyle
William Healy – Matt
Keethan Krish – kierowca autobusu
Nadine Roden – sprzedawczyni biletów
Shakura S’Aida – wolontariuszka Sally
Neven Pajkić – wielki facet
Jewels Krauss – Concierge
Val Ovtcharov – wytatuowany facet
Mark Antony Krupa – Konstantin Kovar
Justin Landry – ochroniarz
Luke Marty – fałszywy glina
Jamillah Ross – dzielnicowy
Premika Leo – pogromczyni lwów
Steve Boyle – facet w garniturze
Premierowy odcinek wprowadza głównych bohaterów, ale przede wszystkim skupia się na wątku związanym z Rachel Roth i Dickiem Graysonem. To też wypada najlepiej. Mamy zagubioną dziewczynę, która ma niewyjaśnione przeczucia, co pozwala jest wyjść cało z opresji, ale nie wie skąd te moce. Będzie musiała odnaleźć się w zupełnie nowych realiach. Dick zaś dobrze sobie radzi jako glina w Detroit, ale chociaż jego wspólna droga z Batmanem się rozeszła, to cały czas, gdy uważa to za konieczne, potrafi na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość, tam gdzie system zawodzi. Robin w akcji robi wrażenie i złoczyńcy szybko się przekonuje, że nie mają do czynienia z łagodnym pomocnikiem. Walczy ostro i brutalnie.
Losem młodej Rachel jak się okazuje zainteresowana jest również Kory. Najpierw jednak musi uporać się z amnezją. Chociaż na papierze wątek Starfire, która nie wie kim jest, jaki ma cel i stopniowo odkrywa prawdę o sobie wydaje się interesujący, to oglądając odcinek postać ta nie wzbudza takich emocji jak powinna. Mimo swojego wyglądu i zachowania pozostaje obojętna.
Na koniec odcinka utrzymanego w dość mrocznym stylu i klimacie dostajemy bohatera, który niewątpliwie będzie dbał o rozładowanie napięcia i dawkę humoru – Beast Boya, który wykorzystuje swoje mocy by ukraść grę komputerową.
Pierwszy odcinek „Titans” wypada pozytywnie, ale też nie brakuje rzeczy do poprawy. Z punktu widzenia fana Batmana istotne jest, że postać Dicka jest przekonująca. Znając jego komiksowy pierwowzór rozumiemy jego potrzebę pomagania i służby publicznej. Chcemy też odkryć co poróżniło go z Batmanem. Skrzyżowanie jego drogi z Rachel też wypada korzystnie. Obawy mam co wyjdzie jak dojdzie do tego Kory, o Loganie nie wiele zaś można powiedzieć i jego obecność jest wyłącznie po to by pokazać, że on także jest głównym bohaterem serialu.

Ciekawostki:
- Po raz pierwszy odcinek zaprezentowano 3 października 2018 roku podczas New York Comic Con.
- Stara gra komputerowa, w którą gra nocny strażnik to „Crystal Castles” z 1983 roku na Atari.
- Niektóre sceny były kręcone w okolicach Hamilton w Ontario w Kanadzie (podwojenie jako Detroit, Michigan) – o czym świadczy biało, żółto i niebieski autobus HSR (Hamilton Street Railway) na rogu ulic Grenfell i Beach na początku odcinka. Numer autobusu – 41A, trasa Mohawk Road.
- Konstantin Kovar jest ojcem Leonida Kovara, znanego jako rosyjski superbohater Starfire/Red Star. Postać pojawiła się także w serialu CW „Arrow”, gdzie zagrał go Dolph Lundgren.
- W rzeczywistości Königstetten i Zeiselmauer oddalone są od siebie o około 4,5 km, a nie 852 km, jak sugeruje znak widocznych w odcinku.
- Przy stacji benzynowej jest znak „Petrol Bahnhof”. Bahnhof to w języku niemieckim stacja kolejowa. Prawidłowym tłumaczeniem jest „tankstelle”.
- Kolorystyka znaków drogowych, żółte z czarnymi wykończeniami i napisami jest charakterystyczna na Niemiec, a nie Austrii. W Austrii znaki są białe z niebieskimi wykończeniami i czarnymi napisami.
- Duże góry widoczne są w tle „Petrol Bahnhof”, nie odpowiadają rzeczywistości. Wiedeń i Königstetten leżą na wschód od Alp, i na ich horyzoncie nie widać dużych gór.
- Hotel nazywa się „Das Alpen”. Ponieważ jest to liczba mnoga, powinno być „Die Alpen”.
- SUV BMW w „Austrii” ma światła kierunkowskazów po stronie przedniego zderzaka, co jest standardem dla modelu na rynek amerykański, a nie europejski.
Cytaty:
Zbir: Where’s Batman?
Robin: Fuck Batman.